Online fogadóóra és sajtótájékoztató: teszteket és további maszkokat rendelt a város
Dr. Nemény András pár információt megosztott az online fogadóóra elején: eddig 194 fő kért segítséget bevásárlásban és gyógyszerbeszerzésben, 241-en kapnak ebédet házhoz szállítással. Remekül működik a házhoz szállítás a piacon, sokan veszik igénybe.
Valamennyi fogorvos a saját rendelőjében, saját rendelési idejében biztosítja az ellátást, és hétvégén van fogorvosi ügyelet is.
Szombathelyen 52-en vannak házi karanténban. Három fertőzött van a városban, egy beteg van az intenzív osztályon.
Teszteket rendelt az önkormányzat
Kiemelte, hogy az önkormányzat 1000 tesztet rendelt, főként az alapellátásban dolgozóknak. Azokat tesztelik majd, akik közvetlenül érintkeznek másokkal, például az orvosokat és azokat, akik ebédet visznek az időseknek. Azt szeretnék elérni, hogy legalábbis, amennyire ezek a tesztek megbízhatóak, arról legyen tudásuk, hogy valaki érintett vagy nem a betegségben.
Kétfajta vizsgálat van ma az országban, az egyik a hivatalos, amihez akkreditált labor és speciális személyzet kell. A mintát a nyálkahártyából veszik. A másiknak a lényege, hogy a fertőzésre adott immunválaszt mutatja ki. Az immunválasz azonban nem azonnal alakul ki, ez csak később jelentkezik. A negatív teszt tehát nem jelenti, hogy az illető nem fertőzött koronavírussal, csak lehet, hogy éppen a betegségnek abban a szakaszában van, amikor még nincs immunválasz a szervezetében. Ha valakinek pozitív lesz a tesztje, a betegség súlyosságától függően vagy karanténba vonul, s otthon gyógyul, vagy kórházi kezelésre szorul majd. Az utóbbi tesztekből rendelnek ezer darabot. A polgármester szerint ezeknek a teszteknek van értelmük, pár napon belül ide fognak érni.
Dr. Kecskés László képviselő azt mondta, az igazi bizonyíték a hivatalos vizsgálat, a második fajta teszt arra alkalmas, hogy felkeltse a gyanút. Hangsúlyozta, ha valakiben felmerül a fertőzés gyanúja, akkor önkéntes karanténba kell vonulnia. A koronavírus okozta betegségnek jelenleg nincs gyógyszere, az immunrendszert kell megerősíteni.
Átvizsgálták az önkormányzati cégeket
Dr. Nemény András ezt követően sajtókérdésekre válaszolt. Kijelentette, tervez további intézkedéseket. A képviselői kereteket átcsoportosították, ezzel minden képviselő egyetértett. Átvizsgálták az önkormányzati cégeket, az üzleti terveket, többféle forgatókönyvet kért tőlük több esetre.
A Médiaközpontot is megnézték, hogy hányan és milyen béren dolgoznak. Szabály, hogy csak a veszélyhelyzet után tesznek lépéseket, nem most van az ideje, hogy embereket rúgjanak ki. Azt azonban látja, hogy ennél a cégnél a szükségesnél több alkalmazott van.
A buszmegállókat fertőtlenítik
Elmondta még, nem tervezik, hogy utcákat, tereket fertőtlenítenek, mert nem hatékony, hamis biztonságérzetet adna, ráadásul arra biztatná az embereket, hogy a szabadban legyenek. A cél azonban nem az, hogy az emberek kimenjenek az utcára, a padon üldögéljenek. A polgármester elrendelte az összes buszmegálló fertőtlenítését a jövő héten, s ezt többször is meg fogják ismételni.
Felkészültek a tömeges megbetegedésre
Egyelőre nem bontják ketté a háziorvosi ellátást, ez most nem az a helyzet, változott a protokoll. A Kossuth Lajos utca 11-be nem költöznek be a koronavírus-gyanús eseteket vizsgáló orvosok. Dr. Kecskés László is elmondta, hogy jelenleg nincs az a helyzet, hogy szétválasszák az ellátást, a megbetegedések száma sem támasztja alá. Ez azonban változhat. Hozzátette, Szombathelyen elegendő lélegeztetőgép van, a kórház felkészült a nagyobb tömegű megbetegedésre is. Hozzátette, a miniszter rendelete alapján a Markusovszky kórházban is csak a sürgős, életveszélyes állapotú és a daganatos betegeket műtik meg. A védőfelszerelések rendelkezésre állnak, s az utánpótlás is megoldott.
A kollégiumokat is fel lehet szabadítani a megfigyelés alatt állóknak. A polgármester hozzátette, sok felajánlást kaptak szállásadóktól, magánszemélyektől is, ezeket továbbították a kórháznak. Hozzáfűzte még, hogy amit lehetett, azt megrendelték az önkormányzat részéről: maszkokat, kamerarendszert az intenzív osztályra, monitorokat, infúziós pumpát, mobil lélegeztetőgépet. Ez utóbbihoz felhasználták a koronavírus-alapot is, melybe már több mint 5 millió forintnyi felajánlás érkezett. Ezt a polgármester megköszönte.
Nem tudni, hogy lesz-e Savaria Karnevál
Egyelőre nem tudja, hogy lesz-e Savaria Karnevál, május végéig kell meghozni a döntést, addig a szervezésre nem költhetnek pénzt. A karnevál körülbelül egymilliárd forintot hoz a szombathelyi kis- és középvállalkozóknak, akik most a legnehezebb időszakukat élik. Ha lehet és teljesen biztonságos, akkor megtartják. Ezt az utolsó időpontban döntik majd el.
Mindenkinek próbálnak segíteni
Dr. Nemény András arra kérdésre, hogy megfontolják-e az ellenzék építmény- és iparűzési adócsökkentésre vonatkozó javaslatait, azt válaszolta, hogy ehhez a törvényt kellene megváltoztatni. Nem tartja szerencsésnek, hogy most az iparűzési adóhoz és az egyéb vállalkozási adókhoz hozzányúljanak. Azt javasolta, hogy együtt gondolják át, milyen csomagot tudnak létrehozni. Annak az előkészítése zajlik, hogy mindenkinek tudjanak segíteni, és talpra tudják állítani a vállalkozásaikat.
Folyamatosan tárgyalnak a cégekkel a leépítések miatt is. A nagy cégek meg akarják menteni a munkavállalóikat, de van, ahol nyersanyaghiány miatt már nem tudnak dolgozni.
Aki meggyógyul, az is legyen óvatos
Lakossági kérdésre dr. Kecskés László elmondta, hogy aki átesett a betegségen, továbbra is legyen óvatos. Vannak arra néző adatok, hogy a gyógyult egy ideig még fertőző maradhat, de a fertőzésen átesettek nagy része immunissá válik. Gőzerővel folyik a védőoltás kifejlesztése, de még hónapokig tart.
Maszkok, védőtávolság
Több cégvezetővel is beszélt a polgármester az elmúlt napokban a védőtávolságok betartásáról, a fertőtlenítőszerekről és a maszkok használatáról. A polgármester szeretné, ha használná mindenki a maszkokat, az előírásoknak megfelelően. A munkadóktól is ez lenne az elvárás, hogy tartsák be az óvintézkedéseket, viselkedjenek felelőséggel. Ennek most is és a jövőre nézve is lesz súlya.
További maszkokra volt szükség
Dr. Nemény András megígérte, hogy minden háztartásba eljutnak a maszkok, oda is, ahonnan bejelentették, hogy nem kapták meg. Kiderült, hogy a 66 ezer maszk nem lesz elég, elfogytak, ezért kellett további 4 ezer maszkot rendelni. A polgármester megköszönte az önkéntesek munkáját.
Fotó: Bonyhádi Zoltán/szombathely.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.