Online foglalkozáson segítenek leszokni a dohányzásról
Egy két évvel ezelőtti országos felmérés szerint a férfiak 27, a nők 22 százaléka rendszeresen dohányzik. A tíz évvel korábbihoz képest ugyan kedvezőbbek az adatok, ám jellemző, hogy ez a káros szenvedély egyre fiatalabbakat érint: a 15-17 évesek közel 10 százaléka naponta rágyújt. A dohányzás fizikai és lelki függést okoz, egészségkárosító hatása bizonyított. Az 50-es korosztályban a dohányosok többsége már megpróbált legalább egyszer leszokni, változó eredménnyel. A cigaretta elhagyása az egyik legnépszerűbb újévi fogadalom, nem véletlen tehát, hogy most indítja el leszokást segítő programját az egészségfejlesztési iroda. Az jelentkezzen, aki önszántából jutott komoly elhatározásra.
Vörös Orsolya egészségpszichológus az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy az a tapasztalat, ha van egy támogató közeg, akár egy csoport, sokkal könnyebben megy a leszokás. Ilyenkor az énhatékonyság a cél, hogy az emberek asszertivitása, önhatékonysága, az önmaga előtérbe helyezése sokkal könnyebben menjen.
A program arra sarkallja a jelentkezőket, hogy fokozatosan csökkentsék a napi cigaretta adagot, és 3 hónapon belül jelöljenek meg egy stop napot, amikor végleg elhagyják a dohányzást.
Szákovics-Varga Ildikó, az Egészségfejlesztési Iroda vezetője hozzátette, a program online fog megvalósulni. Egyéni állapotfelméréssel indul kérdőíves formában, és 6 csoportfoglalkozás alkalmával ez összesen 3 hónapig fog tartani, mert 6 alkalommal és kéthetente lesznek a foglalkozások, van ennek egy tematikája. Feladatokat is kapnak.
Minden történet egyedi, a szakemberek ezeket igyekeznek feltérképezni. A résztvevőknek egyebek mellett dohányzási és motivációs naplót kell vezetniük, stresszkezelési és relaxációs tanácsokat kapnak. Jelentkezni az alábbi elérhetőségeken lehet, a foglalkozások február elsején indulnak.
Elérhetőség: efi@gesz.szombathely.hu, 94/319-820
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.