Operatív törzs: a veszélyhelyzet megszűnése után bevetési egység jön létre
Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter korábbi bejelentése szerint a magyar és horvát állampolgárok a kötelező hatósági házi karantén nélkül léphetnek be egymás országába. Az alezredes emlékeztetett, hétfőtől Magyarország valamennyi schengeni belső államhatárán megszűnt a határforgalom-ellenőrzés.
Felhívta a figyelmet arra, hogy továbbra is érvényben vannak a nem magyar állampolgárok Magyarországra utazásának általános szabályai: a bolgár, a cseh, a szlovák, a szerb, az osztrák, a szlovén és a német állampolgárok beutazására vonatkozó eltérő szabályok; a nemzetközi humanitárius célú tranzitáthaladás és a magyarországi úti célú nemzetközi teherszállítás szabályai; valamint a különös méltányossági kérelem benyújtásának és kiadásának rendelkezései.
Hozzátette: a jogszabályok által biztosított felhatalmazás alapján a rendőrség Magyarország közigazgatási területén belül végez úgynevezett mélységi ellenőrzéseket.
Kiss Róbert közölte: 2496-ra emelkedett a hatósági házi karantén elektronikus ellenőrzését szolgáló, mobiltelefonra telepíthető informatikai alkalmazásra regisztráltak köre, az aktív felhasználók pedig 797-en vannak.
Kedden 566 hatósági házi karantént rendeltek el, így 8805 van érvényben - mondta.
A járványüggyel összefüggésben elrendelt büntetőeljárások száma 435-re emelkedett. Rémhírterjesztés ügyében 124 esetben, közveszéllyel fenyegetés ügyében 29 esetben, csalás miatt 131 esetben, járványügyi szabályszegés miatt pedig 28 esetben kezdeményeztek büntetőeljárást. Ezekben az ügyekben eddig nyolcvan embert hallgattak ki gyanúsítottként - tette hozzá.
Kérdésre válaszolva elmondta: a veszélyhelyzet megszűnése után is működik az operatív törzs, rendszeresen elemzik és értékelik a járványügyi adatokat, és figyelemmel kísérik a környező országok által bevezetett korlátozó intézkedéseket. Bejelentette, hogy - a járvány elleni védekezés második ütemére elrendelt egészségügyi készenlétre figyelemmel - az operatív törzs egy bevetési egység létrehozásáról döntött. Az egység feladata az lesz, hogy ha egy területen vagy egy intézményben megjelenik a koronavírus-fertőzés, a helyszínen megjelenve a szükséges intézkedéseket azonnal be tudja vezetni - ismertette. (MTI)
Fotó: MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.