Orbán: a védekezés végső tartalékai külföldre ingázó magyar egészségügyi dolgozók
Egyelőre semmilyen nyitás nem engedhető meg, de komoly esély van arra, hogy Magyarországon a legtöbb - vagy akár minden - uniós országot megelőzően válik szabaddá az élet, és szabad nyarunk lesz - mondta a miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
A miniszterelnök kifejtette: nem az a kérdés, mikor érjük el a harmadik hullám csúcsát, hanem az, hogy milyen gyorsan kezdünk el indulni lefelé, és ezt senki nem tudja megmondani. Csütörtökön meghalt 275 ember, kórházban vannak 11 823-an, lélegeztetőgépen pedig 1480-an -közölte. Megjegyezte: van még 10 343 szabad ágy és 1693 lélegeztetőgép.
500 önkéntes jelentkezett, és 1200 orvostanhallgató is dolgozik a védekezésben.
A miniszterelnök ezek után beszélt a külföldi egészségügyben dolgozó, ingázó magyarokról. Az alábbiakat mondta:
- Nem kellett még hozzányúlni a végső tartalékhoz, ezek az ingázók. Sok olyan egészségügyi dolgozónk van, akik naponta mennek Ausztriába át és ott vesznek részt a munkában. Ha lehet, akkor őket nem vezényelnénk, csoportosítanánk, nem vonnánk be a magyar védekezésbe, hiszen ha be akartak volna vonódni, már eddig is megtehették volna. Nem akarjuk kibillenteni őket a megszokott életritmusukból, hacsak nem kényszerülünk rá erre. Egyelőre úgy látom, el tudjuk kerülni ezt.
A kurier.at tavaly közölt adatokat a Burgenlandban dolgozó magyarokról, amikor az első hullám idején a kinti kórházak a magyar dolgozóknak és családjuknak is ingyenes szállást ajánlottak, hogy ne legyen gond az átjárással. Orvosok, ápolók mellett sokan dolgoznók karbantartóként és takarítókként is. A Burgenlandban három kórházat működtető szervezet, a KRAGES 2000 embert foglalkoztat, ezek közül ezren Oberwartban dolgoznak.
A burgenlandi egészségügyi intézményekben dolgozó, állandó magyarországi lakcímmel dolgozók (orvosokon kívül) aránya nem túl magas - azt nem tudni hány kinti magyar alkalmazottnak van állandó ausztriai lakcíme. Güssingben (Németújvár), 4, Oberwartban (Felsőőr) és Oberpullendorfban (Felsőpulya) 3-3 százalék. Magyar orvosból jóval több van Ausztria keleti tartományában: a güssingi doktorok 23, az oberullendorfiaké 11, az oberwartiaké 15 százaléka itthoni lakcímmel rendelkező magyar - ezek a tavalyi adatok. Az eisenstadti kórházat az Irgalmas Rend működteti, ők nem közöltek konkrét számokat, de a tavalyi első hullámban náluk is komoly figyelmet fordítottak a magyar személyzetre.
(Annak a végtelen képességűnek a kedvéért, aki szerint nem ismerjük ezen magyar városok neveit, de igen: Németújvár, Felsőőr, Felsőpulya - Ausztria megalakulása óta viszont nem így hívják őket.)
Burgenland mellett Alsó-Ausztria, Bécs és Steiermark keleti része is a napi ingázással elérhető régiók közé tartozik, így megsaccolni is nehéz, hogy mekkora tartalékra gondolhatott a magyar miniszterelnök, amikor a kijáró egészségügyisekről beszélt.
Rajtuk kívül nagyobb csoport a házigondozásban (idősek és betegek) dolgozóké: ők különféle szervezetek foglalkoztatják vagy egyéni vállalkozóként dolgoznak, a számukat nem lehet megbecsülni. A házigondozás ott lakást igényel, így azt nemcsak a nyugati határszélen élők választják, hanem mások is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.