Orbán: a szavazókörökben alakíthatnak ki oltópontokat
A miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy nem elégedett a vakcina beszerzésének tempójával. Vannak olyan gyártók, amelyeknek a termékei előbb elérhetőek voltak az EU-n kívüli országokban (Kanadában, Nagy-Britanniában, Izraelben), mint az unióban, a kormány azonban nézi a keleti gyógyszereket, vakcinákat, orvosságokat is. „De miután az uniót sem szabad olyasmiért felelőssé tenni, ami nem igazságos, méltányos, ezért nem róhatjuk fel Brüsszelnek azt, hogy a gyártók nem tudják pontosan megmondani a szállítási időpontokat és mennyiségeket” – jelentette ki Orbán, aki szerint Brüsszel is ki van szolgáltatva a nagy gyógyszeripari cégeknek.
A kormányfő szerint arra is van már terv, hogyan zajlana a tömeges oltás: nemcsak az egészségügyi intézményekben fognak oltani, hanem a szavazókörökben is berendeznek majd oltási pontokat, vagyis oda kell majd menniük az embereknek a vakcináért, ahol szavazni szoktak.
Arra a kérdésre, hogy egyes vélemények szerint a lakosság 40-50 százalékát be kellene oltani márciusra, hogy elkerüljük a vírus harmadik hullámát, a kormányfő azt mondta: csínyján kell bánni a feltételes módokkal, és nyaklót kell dobni a saját fantáziánkra is. Jó gondolkodni azon, milyen ütem lenne a legoptimálisabb az emberéletek és a gazdaság megmentése szempontjából, „de én nem engedek ennek a csábításnak”, mert az a kérdés, hogy itt van-e a vakcina vagy sem. „Persze, a legjobb lenne, ha holnap reggel mindenkit beoltanánk” – mondta.
A kormányfő szerint a koronavírus megjelenésekor jutott arra Magyarország is, hogy kell legyen az országnak olyan saját gyártási kapacitása, amely egy járvány idején gyors és tömeges kezelést tesz lehetővé, ezért elkezdtek építeni üzemeket, gyárakat, kutatásokat indítottak, magyar vakcinakísérletek is zajlanak. „Mindent megtettünk annak érdekében, hogy mire majd a következő világjárvány érkezik – amiről senki nem tudja, hogy mikor és hogyan – addigra nem egyszerűen csak fölkészültek legyünk”, hanem már saját gyártású orvosságunk, terápiás gyógyszereink és oltóanyagunk is is legyen. Ez a munka zajlik – húzta alá.
„Egyébként mindenki ezt a nehezen kimondható szót használja: Pfizer, azt hiszem így kell mondani, de az valójában egy magyak vakcina”. A miniszterelnök az újév előtti napon hosszan beszélt Karikó Katalinnal, és „megértette”, hogy ugyan egy német professzor is benne van a fejlesztésben, de legtöbben magyarok dolgoznak a kutatásban, kutatás irányításban. Kis túlzással, de nyugodtan mondhatjuk, hogy ez egy magyar vakcina: amerikai pénz és magyar ész van benne". (Telex, MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.