Müller Cecília: hatékonyak az idősek érdekében hozott intézkedések
Müller Cecília hozzátette: jelenleg 60 ilyen intézményt érint a koronavírus-fertőzés, ezekben 707 lakó igazoltan pozitív, a járvány második hullámában 55-en gyógyultak meg. Azt mondta, az 1600 intézményben százezer ápoltat gondoznak, az intézményeknek csak a négy százalékába jutott be a vírus. Az érintett intézményekből tizenkettőben csak egy-egy pozitív gondozott van, 28 intézményben nem haladja meg a tízet a pozitív esetek száma, és hat olyan hely van, ahol 30 ember fertőzött.
A tisztifőorvos kérdés kapcsán beszámolt arról, hogy megvannak az antigén alapú gyorstesztek és a PCR-tesztek első összehasonlító eredményei. A vizsgálatok során a gyorstesztek megbízhatónak minősültek; ha a gyorsteszt pozitivitást mutatott, azt a PCR-teszt is megerősítette. Számos kórház kapott ezekből a gyorstesztekből, amelyek a diagnózis felállításában segítenek, de - mint hangsúlyozta - nem váltják ki teljesen a laboratóriumi PCR-teszteket.
Az influenzaoltás beadhatóságával kapcsolatban megismételte, tüneteket mutató, aktív koronavírus-beteget nem oltanak, és szintén nem oltható az, aki - bár tüneteket nem mutat -, de szoros kontaktusnak minősülve házi karanténban van. Náluk meg kell várni a tíznapos karantén lejártát. Akiknél egyik eset sem áll fenn, azok olthatók, de erről minden esetben az oltóanyagot beadó orvos dönt egy előzetes orvosi vizsgálat alapján.
A tisztifőorvos felhívta a figyelmet az egészségi állapot karbantartása érdekében a kiegyensúlyozott táplálkozás, a napi gyümölcsfogyasztás, és a heti többszöri szabad levegőn tartózkodás, sportolás fontosságára. Az őszi hónapokban ajánlott az idénygyümölcs, zöldség fogyasztása háromszor egy nap, a tél folyamán viszont pótolni kell a vitaminbevitelt C- és D-vitamin formájában. Jelezte, a dohányzás és a nem mértékkel fogyasztott alkohol károsan hat a szervezetre, ezeket mindenképpen mérsékelni ajánlott.
A csütörtökön elhunyt 33 ember közül a legfiatalabb 20 éves volt, aki egy gyorsan zajló, súlyos megbetegedésben szenvedett. Kórházban 1642 koronavírus-beteget ápolnak, 171-en szorulnak lélegeztetőgépre.
Forrás: MTI
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.