Őrület van az albérletpiacon
- Olykor egymásnak ellentétes információk látnak napvilágot az ingatlanpiaccal kapcsolatban. Lehetséges általánosságban trendekről beszélni?
- Az elmúlt pár év kiugró volt az ingatlanpiacon, ami köszönhető volt a támogatásoknak és az alacsony kamatkörnyezetnek. Emellett van egy természetes ciklikussága az ingatlanpiacnak.
- Amennyiben most némi visszaesésről beszélhetünk, annak melyek az okai?
- Alapvetően a magas kamatkörnyezet nem kedvez a lakossági hitelezésnek. Gyorsan megszoktuk az alacsony 3-4%-os kamatokat és ehhez képest a 9-10% valóban magasabb, de anno 14-16% mellett is működött az ingatlanpiac. Biztosan lesz a teljes piacot tekintve visszaesés a tranzakciószámok tekintetében, az árakban is várható korrekció, de komoly válság nem lesz. 16 éve dolgozok a piacon, ahogy más területen is itt is vannak intenzívebb és kevésbé intenzívebb időszakok.
- Mennyire számít, hogy a területileg hol helyezkedik el az ingatlan? Nyugat-dunántúli, budapesti, Balaton-parti házakra, lakásokra most is nagyobb a kereslet?
- Hónapok óta nézzük elemezzük, hogy hol mi várható. A szombathelyi, Vas megyei piacot látva elsődlegesen nagy változás nincs, azaz ugyanúgy keresik akár a kisebb falvakban is a házakat, mint Szombathelyen a lakásokat, vagy a nagy értékű luxus ingatlanokat. A nagy alapterületű, korszerűtlen házaknál, lakásoknál biztosan módosulnak az árak, ez a folyamat el is indult. Az állami támogatások, Áfa és illetékkedvezmények velünk maradnak, amivel eddig is és ezután is sokan élnek majd. Ami tény, hogy a vevők alaposabbak, körültekintőbbek. Az energiatudatosság egyértelműen a 2022-es esztendő hozadéka, ami egyébként nagyon pozitív változás.
- Típusok szerint: melyeket lehet a leggyorsabban, legjobb áron értékesíteni? Panel, modern lakás, családi ház? Az új építésű lakásokra továbbra is nagy a kereslet?
- Ez ár-érték függő. Jellemzően Szombathelyen a 30 millió forint alatti lakások és 60 millió forint alatti családi házak a leggyorsabban mozgó kategória, de nagyon sok függ a minőségtől.
- Konkrétan Szombathelyen milyen árakkal kell kalkulálni? Például a jó állapotú panelek ára? Belváros közeli, 30 éves családi ház? Új építésű lakások négyzetméterenkénti ára mennyi jelenleg? Nyilván, től-ig adat kellene elsősorban, nem pontosan.
- Konkrét példát nehéz sajnos említeni, de hozzávetőlegesen: Panelban a leggyakoribb az 55 nm-es változat, ott is az 1+2 szobás a keresettebb, mint a 2 szoba hallos típus. Felújítottságtól, elhelyezkedéstől, egyéb fontos paraméterektől ( hányadik emelet, erkélyes-e, liftes-e, stb.) függően 25-30 millió forint között van a jelenlegi piaci áruk. A 30 éves családi háznál igazából nem lehet belőni az árat, mivel itt a lokáció, telekméret, nagyság, felújítottsági szint, garázs megléte, stb., ezek mind-mind erősen befolyásolják az ingatlan árát, emiatt itt még négyzetméterenkénti árat sem lehet hitelesen általánosságban mondani, mert nagy a „szórás". Új építésű lakásoknál 700 000-1 000 000 forinttal kell kalkulálni négyzetméterenként.
- A garázsok ára mintha az egekbe szökött volna. Ennek mi az oka?
- Az építési költségek itt is magasak, hasonló a lakásokhoz, csak a belső kialakítás költségeivel csökken. Befektetésnek is jó megoldás, a hozam miatt is és "nem is lakja le" a bérlő, mint például egy lakást. A befektetési potencia és a szűk kínálatnak is köszönhető az áremelkedés a garázsoknál.
- Az albérletpiacon is érződik változás?
- Őrület van az albérletpiacon, nagy a kereslet a kiadó lakások után: egy-két nap alatt találnak gazdát a kiadó ingatlanok. A keleti országrészből sokan jönnek ide a nyugati részre a munkalehetőségek miatt, részben a helyi multikhoz, de a osztrák munkalehetőség miatt is. De azok, akik a magas piaci lakáshitel kamatok miatt nem tudnak ingatlanvásárlásban gondolkodni, szintén potenciális bérlőjelöltek manapság.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.