Örüljünk a fülledt, esős időnek, jót tesz a növényeknek!
Azt írták, az elmúlt egy hétben csapadékosra fordult az időjárás, több hullámban is érkezett eső, a múlt hét eleje óta az ország jelentős részén 20-50 milliméter közötti csapadék hullott.
Ez a mennyiség az Alföld délkeleti és középső tájain, valamint a Dunántúl északnyugati felén lényegesen meghaladja a sokéves átlagot, ugyanakkor vannak területek északon és keleten, valamint a déli országrészben, ahol kevesebb esett az ilyenkor szokásosnál. Az elmúlt egy héten nemcsak a felszín közeli talajréteg, hanem a felső fél méteres réteg is sokfelé átnedvesedett, bár foltokban, főként az ország keleti felén vannak még területek, ahol a középső réteg még elég száraz.
A hőmérséklet az ország északkeleti harmadán az ilyenkor szokásos értékek körül, míg délen és a Dunántúlon 1-3 Celsius-fokkal fölötte alakult.
Az őszi vetések két-három héttel előrébb járnak a fejlődésben a szokásosnál: a kalászosok a szemfejlődés, az őszi káposztarepce a magképződés fázisában jár, többfelé meglehetősen ritkásak az állományok. A kalászosok és a repce a legtöbb helyen kielégítő mennyiségű nedvességet talál a talajban, ezekben a vízigényes fejlődési fázisokban. A napraforgó- és kukoricaállományoknak sokfelé az utolsó pillanatban érkezett az eső, az ország nagy részén aszályos körülmények között fejlődtek az elmúlt időszakban.
A korai gyümölcsök – a szamóca és a cseresznye – éréséhez jól jött a május első felét jellemző gyakran napos és száraz idő, de az intenzív záporok, felhőszakadások már rontják a termés minőségét.
A HungaroMet tájékoztatása szerint a legfrissebb, május második felére vonatkozó, a felszín „zöldességét” mutató vegetációs index értéke az évszaknak megfelelően magas.
Az előrejelzés szerint szombattól csökken a csapadékhajlam, és csak elszórtan kell záporok, akár jégesővel, felhőszakadással kísért zivatarok kialakulására számítani.
A következő egy hétben területi átlagban 5 és 15 milliméter közötti csapadék valószínű, aminek nagy része a legtöbb helyen péntek estig hullik majd. A hőmérséklet nem változik számottevően: éjszakánként jellemzően 10-15 fok közé hűl le a levegő, napközben pedig többnyire 23-28 fok közötti értékek valószínűek.
(MTI)
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.