Összefoglalta a NAV, mi a teendő, hogy a tajszám érvényes maradjon
Akinek az adatok szerint nincs egészségbiztosítása, azaz nem érvényes a tajszáma, azt a NAV tájékoztatja a kötelező járulékfizetés kezdetéről és a fizetendő összegről, a hatóság ezután havonta értesíti azokat, akiknek tartozásuk van, és figyelmeztet befizetésre.
A tajszám akkor is érvénytelen lesz, ha a 2020. július 1-je óta felhalmozott járuléktartozás több, mint a járulék hathavi összege, ami az idén 48 000 forint.
Ha valaki nem tudja befizetni a havi 8 ezer forintot, az egészségügyi szolgáltatásra szociális rászorultság alapján is jogosult lehet. Ezt kérésre a lakóhelye szerinti járási, illetve fővárosi kerületi kormányhivatal állapítja meg. A NAV azt közölte, hogy részletfizetést, fizetési halasztást, a kötelezettség mérséklését vagy elengedését is kérni lehet a hatóságtól, amely naptári évente egyszer, legfeljebb 12 hónapra pótlékmentes részletfizetést engedélyezhet.
Ha valaki vitatja fizetési kötelezettségét, egyeztetési eljárást kezdeményezhet az egészségbiztosítási szervnél (kormányhivatalnál), ha az értesítésben megjelölt időszakban jogosult volt egészségügyi szolgáltatásra, illetve a NAV-nál, amennyiben az értesítésben megjelölt időszakban munkaviszony vagy egyéb jogviszony alapján tudomása szerint biztosított volt.
Az egyeztetési eljárás időtartama alatt az adószámlán már előírt egészségügyi szolgáltatási járuléktartozás nem tekinthető hátraléknak, emiatt senkit semmilyen hátrány nem ér, tehát a tajszám továbbra is érvényes marad.
Arról, hogy valaki biztosított-e, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján, ügyfélkapus bejelentkezést követően kérdezheti le adatait. Arról pedig, hogy ki és hogyan kaphat fizetési kedvezményt, a NAV honlapján, a baloldali menü „Információs füzetek” menüpontjának 30.2-es információs füzete tájékoztat. Általános tájékoztatás a NAV Infóvonalán, a 1819-es telefonszámon is kérhető.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.