Összeomolhat a 24 órás házi gondozási rendszer Ausztriában, ha nem változtatnak a külföldi ápolók ki- és beutazási szabályain
Jelenleg a külföldi (főleg közép- és kelet-európai), 24 órás otthoni gondozásban, kétheti váltásban dolgozók a munkájuk megkezdése előtt kizárólag negatív koronavírus-teszteredményt tartalmazó orvosi igazolással léphetnek be Ausztriába. A dokumentum nem lehet négy napnál régebbi. Amennyiben ilyennel nem rendelkeznek, akkor a gondozónak 14 napos karanténba kell vonulnia, közölte az osztrák Egészségügyi Minisztérium. Az előírások szerint ezt "a gondozott személy helyiségein kívül kell töltenie" - hogy ez mit is jelent pontosan, arra az ORF nem tért ki. Ha a 14 nap alatt a gondozó önkéntes alapon tesztet végeztet, és az negatív lesz, úgy a karantént el lehet hagyni.
A minisztérium közölte, az osztrák Gazdasági Kamara jelenleg is dolgozik az egységes megoldáson, amivel a probléma kiküszöbölhető lesz. A minisztérium szóvivője szerint az elsődleges cél, hogy az otthoni gondozás továbbra is működjön, ne maradjanak ellátatlan személyek.
Kritikus két hét
A szakemberek másképp látják a helyzetet: könnyen lehet, hogy több rászoruló gondozás nélkül marad. Christian Fazekas, az Osztrák Pszichoszomatikai és Pszichoterápiai Társaság (ÖGPPM) elnöke és Edgar Wutscher, az Orvosi Kamara általános gyógyászati szekciójának vezetője közösen jelentették be, hogy a jelenlegi beutazási feltételek mellett a rendszert két héten belül az összeomlás fenyegeti.
Fazekas szerint az egyik gond, hogy március végén a minisztérium engedélyezte a tartományoknak, hogy a váltás előtt álló külföldi gondozóknak bónuszt fizessen, ha azok továbbra is Ausztriában maradnak. A két szakértő szerint sokan éltek is a lehetőséggel, de most már mennének haza - a váltásuk viszont a szabályok miatt nem biztosított. Wutscher szerint mindkét fél nehéz helyzetbe került: a gondozókon nagy a nyomás az ápoltak és családtagjaik részéről, a gondozottakra több szempontból veszélyes a bizonytalan helyzet. Fazekas szerint ilyenkor gyakoriak a pszichés zavarok, a félelem, a pánik és a depresszió. Ezenfelül romolhat az idősek általános egészségügyi állapota, gyakrabban fordulhatnak keringési és szívproblémák vagy cukorbetegség.
Javaslatok: teszteljék az gondozókat!
A két szakértő szerint a megoldás az lenne, ha Ausztriában és a környező országokban rendszeresen és konzekvensen tesztelnék a 24 órás ápolásban dolgozókat, hogy azok aztán külön engedélyek és karantén nélkül utazhassanak be, illetve hagyhassák el Ausztriát. A külügyminisztérium meg kellene vizsgálni ezt javaslatot, és meg kellene egyeznie az érintett országokkal, mondta Fazekas, ugyanis a mostani intézkedések nem elegendőek ahhoz, hogy a rendszer működjön. Fennáll annak veszélye, hogy az eddig otthon gondozottaknak vagy családtagjaiknak más megoldást kell keresniük. Ha az idős emberek kikerülnek a lakóhelyükről, akkor rosszabb helyzetbe kerülnek, mivel a fertőzésveszély is nagyobb a kórházakban, ápolási intézményekben. Arról nem is beszélve, hogy az amúgy is leterhelt osztrák egészségügynek újabb kihívással kellene szembenéznie, ha tömegesen jelennének meg a rendszerben az eddig otthon ápolt emberek.
Szakértők szerint a kórházakhoz hasonlóan az otthoni gondozásban is 100 százalékban tesztelni kellene a koronavírusra az ellátottak illetve az ápolók 100 százalékát. Hasonlóan fogalmazott az Osztrák Egészségügyi és Kórházi Ápolók Szövetsége (ÖGKV) is. Alsó-Ausztriában egy projekt keretében 1700, a mobil (házhoz járó) házi gondozásban résztvevőt munkavállalót rendszeresen tesztelik. A kezdeményezés célja, hogy az ápolók mellett a gondozottakat is megóvják a járványtól.
St. Pöltenben és Amstettenben rendeztek be két drive-in szűrőállomást a gondozóknak, akiket 10 naponta megvizsgálnak, mivel ők közvetlenül érintkeznek a legveszélyeztetettebb csoportnak számító idősekkel. Alsó-Ausztriában körülbelül 4600 mobil (azaz nem az idősekkel együtt lakó) ápoló lát el 17 ezer személyt. A tartomány azért döntött a rendszeres szűrés mellett, mert a 65 év felettieknél akár nagyon súlyos is lehet a betegség lefolyása. A tesztektől azt is várják a hatóságok, hogy pontos adatokat kapnak azok számáról, akik hordozzák a vírust, azonban tünetmentesek. (ORF)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.