AGORA Savaria: újító ötletek Csehországból
A tanulmányút Mosonmagyaróvárról indult, hol a Flesch Károly Kulturális Központ utatkozott be a közművelődési szakemberek számára. Ezt követően a négynapos út orán Prágában és Pilsenben ismerkedhettek a résztvevők a cseh kulturális intézményrendszerrel. Az első állomás a MLEJN (magyarul Malom) elnevezésű kulturális központ volt, amely Prága egyik legkiemelkedőbb és legsokoldalúbb művelődési háza.
Az önkormányzati támogatással, azonban civil fenntartásban működő épület a helyi amatőr művészeti csoportok működését segíti próbatermeivel, közösségi tereivel, hangstúdiójával. A szervezet elsősorban a nem professzionális modern tánc és cirkuszművészetre koncentrál, az érdeklődők számára próba- és bemutatkozási helyet biztosít.
A magyar Nemzeti Művelődési Intézethez hasonló feladatokat lát el Csehországban a NIPOS, amely közművelődési módszertani, tanácsadó és statisztikagyűjtő, -rendszerező funkciókkal rendelkezik. A NIPOS vezetői székházukban mutatták be tevékenységüket.
A delegáció a Liszt Intézet által Prágában fenntartott Magyar Kulturális Központba is ellátogatott, ahol Kassai Hajnal igazgató segítségével nyerhettek betekintést a központ kettős feladatába, amely a magyar kultúra bemutatása a cseh fővárosban, valamint az országban élő magyarok számára közösségi tér működtetése. A csehországi magyar egyesületekkel együttműködve például magyar óvodát működtetnek az épületben.
A szakmai út során két könnyűzenei, kulturális fesztivál szervezője is előadást tartott, ahol részletesen ismertette az évente ismétlődő programokat, illetve szólt azokról a nehézségekről, amelyekkel az elmúlt években meg kell küzdeniük, hogy életben tartsák a több százezer résztvevőt vonzó eseményeket.
Az utazás Prága mellett Pilsen városát is érintette. A város 2015-ben lett Európa Kulturális Fővárosa. Az önkormányzat kulturális referense az akkori pályázat tapasztalatait osztotta meg a résztvevőkkel, illetve elkísérte őket a kulturális főváros projekt során felépült színház épületébe. A városban természetesen nem maradhatott ki a Pilsen Urquelle sörgyár meglátogatása sem, ahol a gyár múzeumának segítségével lehetett megismerni a cég történetét, de lehetőség volt az üzem megtekintésére is.
A szakmai programok mellett este volt lehetősége az agórák képviselőinek felfedezni Prága városát, ahol az egyik legjelentősebb cseh kortárs művészeti fesztivál, a szabad téri fényinstallációkat bemutató SIGNAL zajlott éppen. Az AGORA Savaria munkatársai számos újító ötlettel tértek haza, amelyeket Szombathelyen is viszontláthatunk a közeljövőben.
Fotó: Bánhelyi József
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.