Ötlethullámok közös erővel egy zöldebb Szombathelyért
Interaktív beszélgetés zajlott a több mint 30 résztvevő között a Zöldhullám ötletbörzén. A rendezvény alcíme kifejező: ötlethullámok közös erővel egy zöldebb városért. Németh Ákos tanácsnok az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy Szombathely város honlapján megtalálható egy aloldal, a zoldhullam.hu, ide összegyűjtötték az összes, zöld témával kapcsolatos tudnivalókat, fejlesztéseket, projekteket és mindent, ami kapcsolódik ehhez a témához. Ennek a gondolatnak a folyománya az, hogy azt gondolták, tovább kell lépniük, és egy Zöldhullám ötletbörzét megszervezni, amelyen a város zöldebben gondolkodó emblematikus figuráit megpróbálták összegyűjteni.
A workshopon a fenntarthatóság és az úgynevezett “zöld” értékek adták a témát. Öt tématerületet jelöltek ki, amin a nap folyamán együtt gondolkodtak, érveltek és ötleteltek. Ezek az energiahatékonyság növelése, a zöldterület fejlesztése és a vízgazdálkodás, illetve a körfogásos gazdaság erősítése, ahol az eddigi bevett gyakorlattal szemben, létrejött egy nyersanyagból egy termék, és ebből utána hulladék keletkezett. Próbáltak átállni arra, hogy a nyersanyagból, miután termék lesz, újra nyersanyag legyen.
Ezt minél fiatalabb kortól érdemes a fejekbe és a szívekbe ültetni - vallja Kapi Anita, a Tiszta Szombathelyi Parkerdőért Facebook-csoport alapító tagja. Szerinte a gyerekeken keresztül lehet hatalmas változásokat elérni, tehát azt szorgalmazná, hogy menjenek be az iskolákba, óvodákba, akár faültetésre is kivihetik az osztályokat. Ezt követően a tanár is jutalmazhatná őket egy ötössel azért, hogy kimennek utána gondozni az elültetett fát, öntözik. Hozzátette, mutassák meg a gyerekeknek, hogy az őzikék, a vaddisznók hol élnek, s ha oda behordják a szemetet, az ő kis otthonuk lesz koszos. Semelyik gyerek nem szeretné, hogy az ő ágyikója, amelyen lehajtja a fejét, tele legyen kólás dobozzal.
Az ELTE Savaria Egyetmi Központ a tudásbázisát és a szakembereit adja a Zöldhullámnak. Az egyetem is sok éve dolgozik a környezettudatosabb jövőért, jelenért, emelte ki Székely Klára, az ELTE-SEK Társadalomtudományi Kar oktatója.
“A zöld gondolkodás az egyetem életében szakmai szinten van jelen. A közgazdász képzésben kezdetektől fogva törekszünk arra, hogy azokat a gazdasági lehetőségeket a hallgatóink számára világossá tegyük, amelyek segítik a zöld gondolkodás életbe lépését és továbbélését. A fehér technológiák alkalmazása, a hulladék visszafordítása a gazdaságba már nagyon régóta szakmai témák nálunk, és úgy gondoljuk, hogy egy ilyen lehetőség, amikor a város közös stratégiájának kialakítása, közös gondolkodás zajlik, akkor azt a fajta szakmai többletet, amit egy egyetemi képzés összegyűjtött és fejleszteni tud, mindenféleképpen bele kell tenni ebbe a munkába.”
A Zöldhullám ötletbörzét legalább évente megrendezné a város - mondta el Németh Ákos. A fenntartható fejlődésért felelős tanácsnok szerint az összefogás hatalmas erő lehet, a város ugyanis a hasonló területeket érintő döntéshozatalba majd szeretné bevonni a lakosságot is.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.