Ötvenhat éve mutatták be a Hairt
A Paprikablog posztja szerint: Gerome Ragni és James Rado 1964-ben kötöttek barátságot a New York-i off-Broadway-n, ahol akkoriban kisebb színházaknak, kluboknak dolgoztak. Ez a környék tele volt a vietnámi háború és a konformizmus ellen lázadó, hosszú hajat viselő fiatalokkal. A két szövegíró elhatározta, hogy musicalt ír ezekről fiatalokról, s még ebben az évben elkezdtek dolgozni a Hair című musical szövegkönyvén. Galt MacDarmot, az akkor már Grammy-díjas, komolyzenei alapokkal rendelkező zeneszerző 1966-ban csatlakozott hozzájuk. A zeneszerzővel Eric Blau producer hozta össze a fiatal szövegkönyvírókat. A karakterek már kirajzolódtak, állítólag a szövegírók saját egyéniségüket is beleszőtték a két főszereplő figurájába, s így végül a három alkotó kitartó munkájának köszönhetően a színpadi változat 1967-re el is készült. Rado és Ragni fel is léptek az eredeti, 1968-ban a New York-i Broadway-n bemutatott darabban, Rado Claude-ot, Ragni Bergert alakította.
A Hair egy „törzs” történetét meséli el: politikailag aktív, hosszú hajú hippik egy csoportjáról – egy bohém New york-i társaságról szól, akik a vietnami háborúba ellen harcolnak. A fiatalok igyekeznek teljes életet élni egy olyan világban, ahol szabad a szerelem, lázadhatnak a háborúk, a konzervatív szülők és a társadalom ellen. A musical szokatlan látványvilága sok kritikát váltott ki: ez volt az első olyan darab a Broadwayen, amelyben teljesen meztelen színészek is megjelentek a színpadon, helyenként trágár szavakat használtak, s az egész történet nem félt a droghasználat bemutatásától sem.
A címet egy Jim Dine festmény ihlette (egy fésűt és néhány hajszálat ábrázolt). Rado azt mondta, a hosszú haj a hippi korszakban, „a szabad gondolkodás egyik látható jele volt. Minél hosszabb volt valakinek a haja, annál nyitottabb az elméje. A hosszú haj megbotránkoztató volt, egyfajta lázadás.” Az első nyilvános bemutatójára 1967. október 17-én került sora New York Theatre-ben, és hat hétig szerepelt a műsoron. Alig fél évvel később, 1968. április 29-én pedig már a Broadwayen is megtekinthették az érdeklődők. A Hair új utat nyitott a színházi játékban: megteremtette a rock musical fogalmát.
A darab vegyes fogadtatásra talált. Az írott sajtóban és a televízióban is pozitívan nyilatkoztak róla, azonban amit sokan jónak találtak benn, másoknak éppen az nem tetszett. Ahogy turnéba kezdve egyre több városban ismerhették meg a musicalt, egyre többször akadtak gondok az állampolgárokkal is: egyre több lett a tiltakozók száma is, akik nem nézték jó szemmel a darabot. Igyekeztek megakadályozni az előadások megszervezését, megtartását: jogi viták (az amerikai zászló használata miatt), bombát is dobtak 1971-ben az egyik színházra…
A Broadwayen 1750 előadást is megért a darab. Azóta számos színházban játszották nagy sikerrel már szerte a világban, több zenei album is született, néhány a Top10-es listára is felkerült. Megért egy filmadaptációt (1979-ben mutatták be: ez is sikeres lett, annak ellenére, hogy sokak szerint a történet lényegesen eltér az eredetitől), és 2009. március 31-én a Broadwayen ismét műsorra tűzték. A musical dalai többször jelentek már meg lemezen, több toplistás, s mára klasszikus lett.
(Kép: Illusztráció! Egy kocka a Miloš Forman rendezte filmből)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.