20 millió forintot nyert a város az illegális hulladéklerakók felszámolására
Műanyag palackok, sörösdobozok, nejlonzacskók hevernek a Paragvári u. 86. számú háznál. A családok átmeneti otthona körül sokéves probléma a szemetelés, pedig öt nagyméretű szeméttároló áll az épület előtt. A Paragvári 86. mellett van egy árok, ami rendszeresen megtelik illegálisan elhelyezett hulladékkal. Az árokban most is egy gyerekbicikli maradványai láthatók, a kukák mellett pedig rossz széket, régi monitort hagyott valaki. Ez az egyik helyszín, amit kitakarítanak majd a Tisztítsuk meg Magyarországot! című programhoz kapcsolódó pályázaton elnyert összegből.
Kelemen Krisztián, a bűnmegelőzési bizottság elnöke elmondta, a pályázatban nyertes 11 helyszín közül több helyet találhatunk a 87-es, 89-es utak mentén, a Parkerdőben a Jégpince utcában, az Erdei iskola úton és a Mélykúti úton is. Nemcsak külterületen vannak ilyen gócpontok, hanem Szombathely belterületén is.
A város a maximális elnyerhető összeget kapta, Vas megyében csupán öt település szerepelt sikerrel a pályázaton. Az első ütemben illegális szemétlerakók felszámolását támogatták.
Horváth Soma alpolgármester örömét fejezte ki, mivel júniusban indították el a Vigyázzunk Együtt Szombathelyre! programot, aminek az illegális hulladék felszámolása is része. Kiemelte, hogy második ütemre is pályáztak, ami lehetővé tenné térfigyelő kamerák telepítését az egyes hulladéklerakókhoz, ennek az eredményére még várnak.
Az új városvezetés egyik első intézkedése volt, hogy zéró toleranciát hirdetett az illegális szemétlerakással szemben. A gócpontok felderítése folyamatos a rendőrség, a közterület-felügyelet, a mezőőrök és civilek együttműködésével. Németh Ákos tanácsnok hozzátette, hogy évtizedes probléma volt az illegális hulladéklerakás például a Parkerdőben. Komoly eredményeket sikerült időközben elérni, sikerült visszaszorítani az illegális hulladéklerakások számát és mennyiségét is.
Az elnyert húszmillió forintból 16-ot költenek a hulladék összeszedésére, elszállítására, ártalmatlanítására. A munkát a SZOVA, a FÉHE és a Hárofit munkatársai végzik el, közfoglalkoztatottak bevonásával. A maradék pénzből figyelemfelhívó táblákat helyeznek el a problémás területeken, és szemléletformáló kampányt indítanak a gyerekek körében.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.