
Paverpol: Versek, színek és textúrák címmel kiállítás nyílt az arborétumban
Versek – színek – textúrák címmel nyílt nemzetközi kiállítás a Magyar Költészet napja és Márai Sándor születésének 125. évfordulója alkalmából Paverpol és vegyes technikával készült alkotásokból az arborétum Ökoturisztikai Látogatóközpontjában.
A Paverpol ragasztó, keményítő és egyedi alkotó technika is egyben. Készíthetnek belőle domborműveket, szobrokat, kisplasztikát, dekorációkat és egyéb tárgyakat művészek és hobbi alkotók egyaránt, amit fantáziájuk megálmodik. A dekorációkhoz, a szobrászathoz, a decoupage technikához, a textilszobrászathoz, nemezelőknek, papirmasé, csuhézáshoz, festészetben 3d kialakításához egyaránt használható. A Paverpol attól népszerű, hogy egy drótváz, egy textildarab vagy más természetes anyag (bőr, fa, kő, papír) és alufólia segítségével hozható létre egy egyedi műalkotás viszonylag rövid idő alatt.
Kiricsi Cecília szombathelyi Poverpol artist, a kiállítás szervezője elmondta, hogy ezzel a technikával már korábban is találkozhattak a szombathelyiek, hiszen két évvel ezelőtt Wass Albert művei által inspirált tárgyakat állítottak ki az arborétumban. Idén 28 művész mintegy 60 alkotását tekinthetik meg az érdeklődők. Magyarországon is egyre népszerűbb a Poverpol, egyre több alkotói közösség alakul – a vasi megyeszékhelyen is megmutathatják magukat a művészek. A legfiatalabb alkotójuk általános iskola második osztályos, a legidősebb pedig 83 éves. Nemcsak Vas megyéből, hanem távolabbról, például Székesfehérvárról is érkeznek művészek a tárlat megnyitójára. Van látáscsökkent alkotójuk is, aki korábban képeket festett, most viszont szobait hozza el a látogatóknak. A kiállításon létrehoztak egy olyan felfelületet is, amelyen a látássérültek számára helyeznek el képeket, melyeket kitapinthatnak a kezükkel.
- Örülök, hogy ez a különleges technika újra helyet kapott Szombathelyen – kezdte köszöntőjét Katonáné Tóth Judit, a Paverpol Kelet-Európa és Magyarország képviselet-vezetője, aki később arról beszélt, hogy a paverpol egyre népszerűbb hazánkban.
A paverpol felfedezője úgy vélekedett: Magyarországon nem a vásárlás céljából kell meghonosítani e technikát, hanem azért, hogy mindenki olyat alkothasson, ami a lelkében van.
Az idén a 125 esztendeje született Márai Sándor művészete került a középpontba: az alkotók újra értelmezték, felelevenítették a kassai író munkásságát, és ezt követően készültek el a művek.
- Nemzetközi szinten is élénk az érdeklődés a magyar paverpol iránt, Ausztráliától Kínáig ismerik immár a hazai alkotásokat, művészeket – tette hozzá a képviselet-vezető.
Bokányi Adrienn tanácsnok azt hangsúlyozta, hogy a paverpol olyan technika, amely szép, sokszínű, emellett az alkotások több érzékszervünkre is hatnak.
- Elsősorban látjuk az alkotásokat, de a textúrákat meg is érinthetjük, az idézetek hatására pedig létrejön a szinesztézia, az együtt érzékelés. Ez olyan mentális jelenség, amelyben az egyik érzékszerv által keltett benyomás automatikusan aktivál egy másik érzetet. A paverpol ezért is különleges – húzta alá Bokányi Adrienn, aki örömét fejezte ki azért, hogy ennyi remek, produktív alkotó képviseltette magát Szombathelyen. A tanácsnok végül erőt, energiát és további inspirációt kívánt a résztvevőknek.
A kiállításon közreműködött Fülöp Katalin, Horváth Máté, Gömböcz Liza (vers), Bujtás Ervin (gitár). A rendezvény végén dr. László Győző és Bokányi Adrienn emléklapokat adott át az alkotóknak.
Az alkotások május végéig láthatók az arborétumban.
Fotó: Bonyhádi Zoltán

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.