Perre mennek a felmondott pedagógusok a megalázó végkielégítés miatt
Az ügyről a Népszava írt először, a lapnak Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője azt mondta, a jelenlegi átmeneti rendelkezések alapján a pedagógusok akár háromhavi végkielégítésre is jogosultak lehetnének a közalkalmazotti jogviszony alapján.
A tankerületi központok azonban a státusztörvény előírásait csak az új köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban alkalmazott pedagógusokra vonatkoztatják, kizárva azokat, akik nem fogadták el a jogviszonyváltást. Emellett, ha egy pedagógus több állami iskolában dolgozott, csak az utolsó munkahelyén eltöltött időt veszik figyelembe a végkielégítésnél. Nagy szerint a tankerületeknek nincs igazuk, mivel a státusztörvény főbb rendelkezései csak 2024-től lépnek hatályba és az átmeneti szabályok kifejezetten a státuszváltást el nem fogadó pedagógusokra vonatkoznak.
A közalkalmazotti törvény szerint pedig 20 év után már nyolchavi végkielégítést kellene fizetni, míg az átmeneti rendelkezések rosszabb feltételeket szabnak, amit a tankerületek még tovább szűkítenek.
A státusztörvény miatt sok vasi pedagógus is távozott az oktatásból. A Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) akkori vasi alelnöke, Simonné Baranyai Zsuzsa júliusban lapunknak elmondta, úgy tudják, szinte nincs olyan vasi iskola, amelyikből nem megy el pedagógus. Pedig a nyári csak a felmondási hullám első fordulója volt, november végéig további tanárok intettek búcsút a pályának.
A végkielégítés viszont a többségben lévő, közös megegyezéssel távozókra nem, csupán azokra a pedagógusokra vonatkozik, akik felmondtak. (A közös megegyezéssel távozók száma jóval nagyobb volt, ezzel el is játszottak a hivatalos statisztikák, hiszen csak azoknak a számáról adtak hírt, akiknek munkaviszonya felmondással szűnt meg.) Hogy ők Vas megyében hányan vannak, arról nem ad pontos tájékoztatást a szombathelyi tankerületi központ.
Megkerestük a témában Mitre-Károlyi Máriát, a Pedagógusok Szakszervezete Vas Megyei Szervezetének elnökét: egyelőre ő sem tudott információval szolgálni, hány pedagógust érinthet megyénkben a végkielégítési ügy, hányan terveznek perre menni.
Fotó: illusztráció/Pexels
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.