Plüssmacitól az erotikus játékokig – szinte bármi kerülhet a karácsonyfa alá
Közel 15 ezer felhasználó töltötte ki a Pepita.hu átfogó kérdőívét, amely az ünnepi ajándékvásárlási szokásaikról kérdezte a vásárlókat. A válaszokból egyértelműen kiderült, hogy az elmúlt időszakban nem sokat változtak a hazai ajándékozási szokások, azonban – sokszor extrém – kivételek természetesen most is akadtak.
A klasszikusok mellett a kisállat még mindig az egyik legnépszerűbb meglepetés, viszont fontos, hogy csak felelősséggel és hosszútávra vásároljunk kedvencet. Jól teljesítenek a különböző kütyük is, legyen szó konzolokról vagy éppen erotikus játékszerekről.
Mikor, mennyit és mennyiért?
Jó hír, hogy előre gondoskodnak az ajándékok beszerzéséről a megkérdezettek: a válaszadók több mint fele már az őszi hónapokban, közel 44 százalékuk pedig december első két hetében tudja le az egyik legnagyobb energiát felemésztő feladatot. A halogatók táborát mindössze csak 3 százalék képviseli, ők azok, akik az utolsó pillanatokra hagyják a vásárlást. Alig több mint egy százalékban vannak azok, akik már az év elejétől kezdve teljesítik a virtuális vagy fizikai értelemben vett ünnepi beszerzőtúrát.
A megvásárolt ajándékok mennyisége tekintetében a mérleg nyelve egyértelműen a halmozók felé mutat: a válaszadók háromnegyedének tervei között szerepel több kisebb csomag átadása, ötödük pedig egyetlen nagy meglepetést tervez. A megkérdezettek 4 százaléka viszont egyáltalán nem vesz részt a karácsonyi őrületben.
Még meglepőbb adat, hogy az év végi ajándékesőt nem megtakarításokból, hanem legtöbben a szokásos havi költésükből fedezik, és csak a válaszadók 42 százaléka nyúl ilyenkor a malacperselyhez. A válaszok alapján legtöbben 5000 és 20 000 forint között vásárolnak személyenként, míg az 50 000 forint feletti költés a legritkább, alig több mint két százalék. A középmezőnyt erősítik az 5000 forint alatti vásárlások, valamint a 20 000 és 50 000 forint közötti ajándékok.
Kiket szeretünk a legjobban? Mibe öltöztetünk?
Egyáltalán nem meglepő, hogy a gyermekek az ünnepek legnagyobb nyertesei, ugyanis közel 70 százalékban rájuk gondolnak elsőként az ajándékozók. Őket követik sorban a férjek, feleségek és partnerek – minden ötödik válaszadó jelölte ezt az opciót. A maradék tíz százalékot alkotják a szülők, maguk a válaszolók és a barátok, ismerősök, nagyszülők, távoli rokonok, valamint a szeretett anyósok és apósok.
Az ajándékozás napja még mindig a korábbi magyar hagyományokat követi. A nagy csomagbontás ideje a válaszolók 80 százaléka számára továbbra is szenteste napján esedékes, őket követik messze lemaradva az angolszász szokások hívei, akik december 25-én lepik meg szeretteiket. Csak közel két százalékuk ajándékoz karácsony másnapján, a többiek pedig egyáltalán nem, vagy más napokon nyújtják át a becsomagolt meglepetéseket.
Apropó, csomagolás. A legtöbben – 40 százalékban – még mindig a legegyszerűbb csomagolópapírba tekerik az ajándékokat, kissé lemaradnak mögöttük azok, akik ilyenkor a pompásabb díszpapírokat, szalagokat és masnikat választják. Külön öröm a nagy ünnepi ajándékesőben, hogy egyre népszerűbbek a környezettudatos csomagolóanyagok, nagyjából minden ötödik válaszadó gondol a jövőjére. De vannak olyanok is, akik nem tulajdonítanak különösebb jelentőséget, minden tizedik megkérdezett ugyanis egyáltalán nem csomagolja be az ajándékokat, vagy egyenesen szeretteik címére rendel a webáruházból.
Mi kerül végül a fa alá? Hol töltjük a szentestét?
A november 1. és december 5. közötti időszak legnépszerűbb termékei között egyaránt megtalálhatók az ünnepi dekorációk – fényfüzérektől egészen a műfenyőkig –, a társas- és fejlesztőjátékok, a babák és plüssállatok, a csocsóasztalok és kiegészítői, valamint a játékkonyhák és játékhangszerek. A legtöbbet viszont többek között játékkonzolokra és kontrollerekre, kávéfőzőkre, televíziókra, mobiltelefonokra, elektromos járművekre, porszívókra költenek a magyarok.
Természetesen emellett a legvágyottabb karácsonyi ajándékok továbbra is a háziállatok (kiskutyák, macskák, kisemlősök, teknősök), de az egzotikus utazások, az ékszerek és gyűrűk, vagy például a nagy értékű ajándéktárgyak is előkelő helyen szerepelnek.
Bár elsőre meghökkentőek és sokszor arcpirító élményt is okoznak, a szexi fehérneműk és az elemes intim játékok szintén kedveltek a fantáziadús válaszadók között.
Továbbra is hatalmas divatnak számít a lánykérés karácsonykor, vagy éppen a közelgő gyermekáldás bejelentése nagy családi körben. Emellett még mindig népszerűek az extrém élmények (pl. ejtőernyőzés, hőlégballonozás, versenyautózás), vagy a személyre szabott ajándékok, pl. fotókönyvek, versek, személyre szabott művészeti alkotások vagy dalok.
December 24. a legtöbbek számára továbbra is legszűkebb körű családi együttlétről szól, aminek legfőbb helyszíne a jól megszokott otthon. A válaszadók közel ötöde választja a tágabb értelemben vett, meghitt családi környezetet, és csak minden kétszázadik megkérdezett választ magának ilyenkor belföldi vagy külföldi úti célt.
Fotó: Pixabay
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.