Vásárcsarnok: küzdenek a penésszel
Penészesek a falak a 2-es csarnokban. A tetőszerkezet közelében szinte szürke a mennyezet, a fehér festés alig látszik. Az egész épület párás, az árusok azt mondják, nap végére a kabátjuk, a ruhájuk és az áru is nedves lesz. Ráadásul hideg van, az ajtókat gyakran nyitogatják, fűtés nincs. A közelmúlt dermesztő napjaiban hősugárzókkal igyekeztek megakadályozni, hogy az áru megfagyjon. Egyre csak sorolják a problémákat: tapasztaltak beázást, nem megfelelő a padlóburkolat sem, hiszen gyorsan szennyeződik, és nagyon nehezen tisztítható. Tavaly novemberben költöztek az átépített 2-es csarnokba, azóta nem elég, hogy kisebb helyen kell dolgozniuk, de az épület számos hibája is nehezíti a helyzetüket. A penész most a fő gond, erre kell mielőbb megoldást találni, mert félő, hogy továbbterjed az épület többi részére is, ami már komoly egészségügyi kockázatot jelent.
Előzmények
2018-ban 1,3 milliárd forintra becsülték a Vásárcsarnok átépítésének költségét. A beérkezett egyetlen ajánlat ezt egymilliárddal haladta meg. Ekkor a városvezetés a műszaki tartalom csökkentéséről döntött. Kikerült a tervekből például a napelem, a zöldtető és a hőszivattyú. A második közbeszerzési eljárásban a csaknem 1,4 milliárd forint becsült költségre 1 milliárd 797 millió forint volt a legkedvezőbb ajánlat, az önkormányzat biztosította a 360 milliós különbözetet. Később további 170 millió forintot fizettek a kivitelezőnek pótmunkákra.
A penészedést valószínűleg az okozza, hogy a műszaki tartalomból olyan elemek maradtak ki, amelyek az épület szigetelését és szellőzését biztosították volna.
Következmények
A rövid távú megoldáson már dolgoznak.
– Jelenleg aerobiológiai méréseket végeznek az épületben, ez alapján állapítják meg, milyen összetételű anyaggal lehet a penészt eltüntetni. Majd festés következik, ennek költségei meghaladják a kétmillió forintot. Ám ez nem végleges megoldás. Senki sem garantálja, hogy ha megcsináljuk, nem jön vissza ilyen, vagy még nagyobb mértékű penész – mondta el dr. Horváth Attila. Hosszú távon a szellőzést és az épület temperálását kellene megoldani, ami minden bizonnyal komoly költségekkel járna.
– Meg kell bontanunk a födémet, vagy szellőztetőrendszert kell beépítenünk. Az biztos, hogy ez így nem maradhat – szögezte le az alpolgármester. – Nem engedhetjük meg, hogy azok, akik itt dolgoznak, vagy ide járnak vásárolni, méltatlan körülmények között kell, hogy ezt megtegyék. A probléma összetett, egyelőre nem látjuk a végleges műszaki megoldást, sem a költségvonzatát. Mindent elkövetünk, hogy kiderítsük, ki a felelős a kialakult helyzetért. Az önkormányzat vizsgálatot indít. A városvezetés elkötelezett abban, hogy véget vessen a következmények nélküli pénzszórásnak, az adóforintok felelőtlen elköltésének – tette hozzá.
Az 1-es csarnok felújítása javában tart, fokozottan figyelnek arra, hogy a kivitelezés során ne kövessék el ugyanazokat a hibákat, mint a szomszédos épületben, hangzott el a sajtótájékoztatón. Az átadás tavasz végén, nyár elején várható.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.