Putyinnak és Zelenszkijnek is beszólt Donald Trump
Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek többet kellett volna tennie egy békemegállapodás érdekében – mondta Donald Trump amerikai elnök a Fox News hírtelevíziónak adott interjú csütörtökön sugárzott második részében.
„Joe Biden szörnyű munkát végzett”
A hivatalba lépése alkalmából adott átfogó interjúban az ukrajnai háborús helyzettel kapcsolatban megállapította, hogy az ukránok egy náluk sokkal nagyobb ellenféllel harcolnak, ami bátorság, de emellett az Egyesült Államok dollármilliárdokat adott ehhez.
A háborúnak azonnal véget kellene érnie – ismételte meg, és úgy vélte, hogy hivatali elődje, Joe Biden „szörnyű munkát végzett” abban, hogy engedte kitörni.
A hétfőn hivatalba lépett amerikai elnök azt is megjegyezte, hogy az ukrán erők felszereltsége elmarad az oroszokéhoz képest, ezért már korábban megegyezést kellett volna keresnie Kijevnek a rendezésre, ugyanakkor megismételte, hogy amennyiben Oroszország nem keresi a megállapodást akkor vámokkal, valamint „súlyos adókkal és szankciókkal” sújtja majd az orosz államot.
„Zelenszkij nem egy angyal”
Donald Trump hozzátette, hogy „Zelenszkij most már megegyezést akar, mert már elege volt” a háborúból, amit soha nem lett volna szabad engednie, majd az ukrán elnökkel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy „ő nem egy angyal”.
Az interjúban Donald Trump elmondta, hogy hamarosan az Egyesült Államok is saját „szuper hiperszonikus rakétával” rendelkezik, és azt állította, hogy a fegyverre vonatkozó amerikai terveket orosz részről, Barack Obama elnökségének idején ellopták, és megvalósították.
„Ostoba kereskedelempolitika”
Kínával szemben az Egyesült Államok legerőteljesebb eszköze a vám, amit a kelet-ázsiai versenytárs el akar kerülni – fejtette ki Donald Trump, és úgy fogalmazott, hogy 2024-ben az Egyesült Államok a saját ostoba kereskedelempolitikája miatt 1000 milliárd dollárt veszített.
Donald Trump hivatalba lépése után négy nappal, pénteken első országon belüli hivatalos útjára indul, és felkeresi Észak-Karolina állam tavaly ősszel hurrikán és árvíz által sújtott részét, majd Kaliforniában utazik, ahol az erdőtüzek által lerombolt Los Angeles-i térségben tesz látogatást.
„Azt gondolom, Putyin szeretne látni engem”
Donald Trump szerint Oroszországnak „akarnia kell egy megállapodást” Ukrajnával – az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Házban csütörtökön újabb elnöki rendeleteinek aláírása közben. Kérdésekre válaszolva kijelentette, hogy akár azonnal is találkozna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
„Azt gondolom, hogy Oroszországnak akarnia kell, hogy megállapodjon, és talán akarnak is egyezséget kötni. Abból, amit hallok, azt gondolom, hogy Putyin szeretne látni engem. Amilyen hamar csak tudunk találkozunk. Én azonnal találkoznék” – fogalmazott Donald Trump, és hozzátette, hogy „minden egyes nap, amikor nem jön létre a találkozó, további katonák halnak meg a harcmezőn”.
Azt is megállapította, hogy mindkét oldal nagyon sok katonát veszített, de Oroszország többet. Szintén kérdésre válaszolva az elnök úgy vélte, hogy az ukrajnai háború lezárására Kínának is hatása lehet, mert Hszi Csin-ping elnöknek van hatalma Oroszország felett.
„Azonnal vége lenne a háborúnak”
Donald Trump szintén csütörtökön, a Davosi Világgazdasági Fórum vitájához is hozzászólt videókapcsolaton keresztül, amelyben részben az ukrajnai háborúval kapcsolatban hibáztatta az OPEC+ tagokat, a kőolaj-kitermelő országok kibővített, Oroszországot is magába foglaló csoportját amiatt, hogy az elmúlt három évben, az ukrajnai háború legnagyobb részében is magasan tartották a kőolaj világpiaci árát, ami gazdasági motorként táplálta az orosz gazdaságot.
Hozzátette, hogy „ha az árak csökkennének, akkor az azonnal a háború végéhez vezetne”, és azt is megjegyezte, hogy az OPEC+ „bizonyos mértékben nagyon is felelős azért, a mi történik”.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/ABACA pool/Yuri Gripas
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.