Rába-völgy projekt: kilenc helyszínen folyik a munka
Megerősítették és magasították a töltést, valamint 378 méter hosszú támfal épült a Rába jobb partján Körmend belvárosában. Ezzel az itteni lakóházakat védik, a korábbi árhullámok ugyanis gyakran tették szükségessé a védekezést, és a kockázat a klímaváltozás okozta kiszámíthatatlan csapadékviszonyok miatt csak tovább nőtt.
Szabó Attila, a Szabadics Zrt. projektvezetője elmondta, hogy a támfal és a fejlesztett töltés mértékadó árvízszint plusz egyméteres szintig került kiépítésre. A munkálatok 80 százalékon állnak, úgy kalkulálnak, hogy még 3-4 hetes feladatuk van itt.
Kicsit feljebb, a bal parton teljesen átépítik a Büdös-árki zsilipet. Nagyobb kapacitású szivattyút telepítenek, ami segít a csapadék levezetésében. Már folyik a munka, az új kétaknás zsilip a tervek szerint a tél kezdetéig elkészül.
Bebes István, Körmend polgármestere hozzátette, hogy a város bel- és csapadékvíz-elvezető rendszere errefelé biztosítja a lefolyást. A Büdös-árki beruházás azt a célt szolgálja, hogy a víz átemelése megtörténjen sokkal hatékonyabban, biztonságosabban, hiszen ez a korábbi időszakban nem működött.
A lakossági bejáráson többen a töltésen való közlekedési lehetőségekről érdeklődtek, hiszen sokan innen közelítik meg a kertjüket. Autóval nem lehet behajtani, ezt sorompóval jelzik majd. A töltés tetején marad a kavicsos burkolat, a Kertész utca felé pedig megoldják a gyalogos-kerékpáros átjárást. A fejlesztéseknek köszönhetően Körmend belterületén egy nagyobb árhullám is biztonsággal levezethető.
Busa Tamás, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese kiemelte, hogy a hullámtéren is padkasüllyesztéseket hajtanak végre, és a 86-os út hídja alatti szakaszon egy jobbparti depóniát bontanak el, amivel segítik a Rába-völgy felé az árvizek kiterülését.
Szentgotthárdon új támfal épül a volt kaszagyár területén, Sárváron szivattyúállást alakítanak ki, és Ostffyasszonyfa környékén öt kisebb települést védő másodrendű töltések létesülnek. Több helyen védelmi központok és gátőrházak újulnak meg. A projektet a Szombathely központtal működő Nyugat-dunántúli-, valamint a győri székhelyű Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság bonyolítja közösen az Országos Vízügyi Főigazgatósággal. A 3 milliárd 590 millió forint forrást az Európai Unió és a Magyar Állam biztosítja. A beruházás jövő tavasszal fejeződik be.
Fotó: Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.