Rác Gábor: bizalomvesztés után nem lehet igazgatni egy nagy múltú intézményt!
Fodor István tankerületi igazgató levélben küldte el a Szombathelyi Tankerületi Központ álláspontját a Bartók Béla Zeneiskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény körül kialakult helyzetről - ezt korábbi írásunkban közöltük, ez a Savaria Fórum hétvégi számában és online portálunkon jelent meg.
A történésekről több alkalommal is beszámoltunk:
Így robbant ki a botrány az igazgatóhelyettes minősítő vizsgája miatt.
Június közepén aztán a tankerület elbocsátotta Rác Gábort, a lépés ellen a szülők és szakmabeliek tiltakoztak, és online petíciót indítottak a hegedűtanár mellett.
Rác Gáborral interjút készítettünk, ebben olvasható a tankerület álláspontja is, amire az elbocsátott tanár az alábbiakban reagált.
Fontos tudni, hogy a törvények értelmében 15 napon belüli esemény miatt történhetett csak az én elbocsátásom. Június 15. előtt csak az ominózus mondatom jelent meg a sajtóban, emiatt a kirúgásom indoklása súlyosan erre a mondatra épül. Nem tagadom, hogy először kértem, majd követeltem az igazgató lemondását, ilyen bizalomvesztés esetén indokolt volt követelésünk. A buktatás azonban nem ürügy volt számomra, ahogy ezt Fodor úr állítja, hanem súlyos OK! Április 7-én tudattam ezt az álláspontomat Fodor Istvánnal, két kollégám társaságában, sokakat képviseltünk. Fodor úr először elismerte, hogy az igazgató súlyos hibát követett el! Később Fodor úr már Czenek urat támogatta, attól fogva háborúnak éltem meg az ügyet, ami még most is zajlik! A titkos szavazást nem engedélyezték, most pedig azzal rágalmaznak a nyugat.hu-n megjelent állásfoglalásban, hogy nyomást gyakoroltam kollégáimra, hogy a petíciót aláírják! Ez felháborító! Senkitől nem kértem, hogy írja alá támogatásomat, nem hogy agitáltam volna! Fodor Istvánt meggyőződésem szerint félrevezetik. Csak hamis dokumentumokat tudnak felmutatni ezzel kapcsolatban, ha egyáltalán vannak ilyen dokumentumok, amik az agitálást állítólag bizonyítják. Kalló Zsolt hegedűművész is mélyen fel van háborodva, együtt követeljük a dokumentumok bemutatását, a vádak visszavonását, a bocsánatkérést!
Tehát folytatódik az általam előre megígért sajtóbotrány, amit kijelentéseivel maga Fodor úr is gerjeszt. Politikai ügy is lett a szakmai-erkölcsi ügyből. Én a Fidesz erőteljes támogatójaként is elvárom, hogy ha az ellenzék kiáll egy igazság mellett, akkor a Fidesz azt ne automatikusan elutasítsa, hanem vizsgálja meg, és hozzon igazságos döntést! Ezt tartom egyetlen járható útnak. Példaértékű, hogy az Oktatási Hivatal az ügy miatt változtat az eljárásrendjén, hogy többé ilyen igazságtalanság ne fordulhasson elő náluk! Bízom benne, hogy az ellenzék mellett a Fidesz is képes elhatárolódni azoktól a cselekedetektől, melyek méltatlanok elveikhez. Bízom abban, hogy per nélkül oldódik meg a Zeneiskola ügye, ami egyre súlyosbodik, nemhogy rendeződne! Minden poszton alkalmas vezetőkre van szükség!
2017 nyarával kapcsolatban megdöbbentett sokakat Fodor úr nyilatkozata, rengeteg felháborodott e-mailt kaptam. A 2017-es események így történtek: Az akkori igazgató nem kívánt Pulay Teréz intézményvezető-helyettessel együtt dolgozni. Mikor Pulay szerződése lejárt, más helyettest szeretett volna. Nem volt kifogása Pulay tevékenysége ellen, csak mást választott. Akkor borult meg minden a Zeneiskolában, a lavina ott indult el. Én az Közalkalmazotti Tanács elnökeként kértem, hogy fontolja meg döntését az igazgató. Az igazgató új jelöltjét biztosítottuk arról, hogy alkalmasnak tartjuk a pozíció betöltésére, tehát nem ellene fogunk szavazni a véleménynyilvánító szavazáson, hanem Pulay mellett. A titkos szavazáson kiderült, hogy a tantestület több mint kétharmada nem ért egyet az igazgatóval. Ennek ellenére távoznia kellett Pulaynak, mikor szerződése lejárt. Csakhogy a másik igazgatóhelyettes (jelenleg már nyugdíjas) nem volt hajlandó együttműködni tovább egy ilyen döntést hozó igazgatóval, ezért ő is távozott székéből. Az így egyedül maradt igazgató mindenki megdöbbenésére váratlanul lemondott (nem vette át újabb 5 évre szóló kinevezését). Soha nem volt célunk az előző igazgatót megbuktatni!
Ezután Fodor úr maga hívta vissza Pulayt és a másik, korábban lemondását beadó igazgatóhelyettest, ők mentették meg az intézményt, képesek voltak azt ketten működtetni megfeszített munka árán! Fodor úr megköszönte nekik, hogy számíthatott rájuk, emiatt is érthetetlen a 2017-es eseményekkel kapcsolatos nyilatkozata! Fél év elteltével a másik igazgatóhelyettes nyugdíjba vonult, ezután Pulay és a most lemondott igazgatóhelyettes vitték az iskolát, ŐK KETTEN, elképesztő munkabírással! Tőlük már ennek a tanévnek az elején meg akart szabadulni a mostani buktató igazgató. Ez most sikerült is neki! Engem pedig kivágtak, a győzelme elsöprő! 19 évig külföldön volt, míg mi az országot, a Zeneiskola szolgálatában építettük 28-35 éven át! A jelenlegi igazgató először a Savaria Szimfonikusok, majd a Zeneiskola igazgatója akart lenni, ez utóbbi sikerült is neki.
Még nincs vége, lehet, hogy lesznek még lemondások, és tartom azt az állításomat, hogy ekkora bizalomvesztés esetén nem lehet igazgatni egy nagy múltú intézményt. Továbbra is kérem, követelem a jelenlegi zeneiskolai igazgató lemondását, lemondatását!
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.