Rendkívül káros a használt étolaj, mégis sokan csak úgy kiöntik
Farsangi fánk, rántott hús és hasábburgonya – közkedvelt ételek, amelyek elkészítéséhez nem kevés étolajat használunk. A káros bomlástermékek és a benne maradó égett anyagok miatt azonban az olaj hamar tönkremegy, és a többség egyszerűen a mosogatóba vagy a WC-be önti, ezzel jelentős környezeti károkat okozva.
Borbély Gábor, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság osztályvezetője elmondta, hogy a csatorna dugulását, a kémiai-biológiai reakciókon keresztül akár annak fizikai károsodását, lyukadását okozhatják a használt háztartási sütőolajak. Ha ezek bekerülnek a szennyvíztisztító telepre, akkor az ottani biológiai folyamatokat is nagyban gátolhatják.
Semmivel sem jobb, ha az olajat a háztartási szeméttel együtt dobjuk ki, mert a talajba jutva záróréteget képez, és megakadályozza a növények víz- és ásványianyag-felvételét. Ezért is gyűjtik a sütőolajat külön hordókban a hulladékudvarban. Tavaly 1560 kilót adtak itt le a szombathelyiek.
Jusits Bálint, a SZOVA Zrt. hulladékgazdálkodási igazgatója kiemelte, hogy általában a nyári időszakban nagyobb mennyiséget szállítanak be a lakosok, télen valamivel kevesebbet. Ennek az is lehet az oka, hogy akinél van vegyes tüzelés, eltüzeli, ez pedig veszélyes a környezetre. 1 liter használt étolaj egymillió liter ivóvizet szennyezhet meg.
Mindez elkerülhető viszont, ha valamelyik MOL-benzinkúton adjuk le az olajat. Szombathelyen ezt 3 helyen is megtehetjük. A Zanati úton jók a tapasztalatok: a 3 darab 60 literes hordó 5 nap alatt telt meg, és az összegyűjtött mennyiség évről évre növekszik. Papp József, a Pannon BioOlaj Kft. ügyvezető hozzátette, annyi kérésük van, hogy ne üvegbe tegyék, mert az balesetveszélyes az ürítésnél. Vissza lehet tölteni az olajosflakonba, és azt egy az egyben be lehet dobni a kukába, ez nekik nagy segítség.
A használt étolajat azért gyűjtik egyre több helyen, mert újrahasznosítható. Bencsics Attila, a Vas Megyei Kormányhivatal osztályvezetője elmondta, hogy a használt sütőolajat egy vegyi eljáráson keresztül felhasználják az üzemanyaggyártás során, és ezáltal mindenkivel jót tesznek, mert nem juttatják az olajat a közvetlen környezetünkbe, nem szennyezik ezáltal vizeket, a talajt, ám ugyanakkor a fosszilis üzemanyagok használatának csökkentéséhez is hozzájárulhatnak.
Kevéssé ismert, hogy a használt étolajat a város 8 óvodájában és a Gothárd iskolában is sárga gyűjtőedényekbe tehetjük. A használt étolajat már egy bolthálózat is befogadja, és levásárolható kupont ad érte.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.