Restaurálják a Püspöki Palota dísztermének oldalfalait
Jól látszanak a repedések a falakon. Az isteni gondviselés a témája a püspöki palota dísztermében lévő freskóknak. Kétszer próbálták meg eddig helyrehozni az 1783-ban készült, az idő múlásával alaposan tönkrement festményeket: először 1893-ban, illetve a pápalátogatás előtt, 1989-ben.
Pintér Attila restaurátor-művész az SZTV érdeklődésére elmondta, az első restaurálás majdhogynem 120 évvel ezelőtt történt. A restaurátor akkor sajnálatos módon olyan mértékben megpucolta a festéseket, hogy sok elpusztult belőlük, ezeket ma rekonstruálni kell. A második restaurálás sem volt különösen jobb, valójában nem is restaurátor végezte, hanem egy festőművész.
Márpedig a restaurátor feladata a már létrehozott érték megőrzése, átalakítások nélkül.
Pintér Attila Maulbertsch, a neves barokk freskófestő figurális kompozícióit és a márványozásokat restaurálja. Apró ecsetvonásokkal, óvatosan dolgozik. Hangsúlyozta, hogy a többszöri átfestéseket kell eltávolítani úgy, hogy lehetőleg minél több maradjon meg abból az eredetiből, amelyik az eredeti művész munkájának eredménye.
A monokróm színvilágot és a girlandokat Tarr György vette gondjaiba. A speciális eszközök mellett az évtizedes tapasztalat segíti a szakembereket abban, hogy vissza tudjanak következtetni az eredeti munkára. Már most, empirikus módon is megállapítható, még laikus szemmel is, hogy jelentős változások következnek be a restaurálás során, az ő feladatuk az, hogy visszaadják Maulbertsch eredeti színvilágát, coloritját, felfogását, festészeti elképzeléseit.
A munka januárban kezdődött és május végéig tart. A tervek szerint ősszel a püspöki palota dísztermének északi oldalfalát is elkezdik restaurálni a művészek.
Fotó: Dr. Székely János megyéspüspök Facebook-oldala
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.