„Részei vagyunk a modern magyar jövőnek” - 3,6 milliárd forintból fejlesztették a kőszegi téglagyárat (X)
A Wienerberger több mint 200 éves múltra tekint vissza. A bécsi alapítású cég neve egybeforrt a minőségi égetett kerámiatermékekkel, portfóliójában ma már tégla, áthidaló, gerenda, tetőcserép, térkő és kültéri burkolólap, csővezeték is szerepel. A vállalat 33 éve van jelen Magyarországon. A kőszegi téglagyár az elsők között volt, amit megvásároltak. A piaci igények növekedése és a munkaerőhiány együttesen indokolta a mostani fejlesztést.
Automatizált rendszer
Az építőipar jelenlegi helyzetében, amikor sajnos kevés új lakás épül Magyarországon, elenyésző vállalkozás fog hasonló beruházásba. – mondta el az ünnepélyes átadón Tarsoly József, Wienerberger Magyarország igazgatóságának elnöke. Hangsúlyozta, hogy a cég hosszú távon elkötelezett a minőségi építőanyag-gyártás iránt. Hazánkban kilenc helyszínen 11 üzemet működtetnek. A kőszegi téglagyárat 1991-ben vásárolták meg, átalakították áthidaló- és gerendagyárrá. Évi egymillió folyóméterrel kezdték a termelést, amit mára sikerült megötszörözni.
A téglát a dolgozók kézi erővel fektették a 120 méter hosszú asztalokra. Erre a fizikai munkára egyre nehezebb volt munkaerőt találni. Emellett a termékek iránti piaci igény is jelentősen nőtt. Ez a két alapvető indok játszott közre abban, hogy 2021-ben a fejlesztés mellett döntöttek.
Partnereket kerestek, és 2022 tavaszán elindult a beruházás: egyedi gépeket terveztettek és gyártattak le, az 6200 m2-es csarnokot egy 1800 m2-es épületrésszel bővítették. Tavaly júniusban leállították a régi berendezéseket, beszerelték az újakat, elkészült a padló, nyár végén megérkeztek az asztalok, megtörtént a tesztüzem, és a gépek ma már élesben működnek. A két éves projekt 3,6 milliárd forintba került. A gyártást számítógép vezérli, a téglafektetést gépek végzik. A kapacitás évente 5 millió folyóméterre nőtt.
Heimo Scheuch, a CEO Wienerberger AG vezetője arról beszélt, hogy barátként, házigazdaként és vendégként is jelen van egy személyben. Felidézte, hogy 1991-ben a kőszegi téglagyár megvásárlása jelentette a cég számára az első lépést Kelet-Európa felé. A Wienerberger ma már a modern magyar jövő része. Mint mondta, mindenkire büszke, aki a fejlesztést elősegítette.
Jó a cégnek, jó a városnak
Básthy Béla, Kőszeg polgármestere az átadón elismeréssel beszélt a város és a Wienerberger kapcsolatáról. Példaként említette, hogy a cég a 2009-es árvízkor nagy mennyiségű homokot biztosított a védekezési munkákhoz. Méltatta a vállalat gazdaságfejlesztés iránti elkötelezettségét is, majd tolmácsolta Ágh Péter, a térség országgyűlési képviselőjének üdvözlő szavait, aki nem tudott személyesen jelen lenni az eseményen: „a kőszegi téglagyár termékeit jó szívvel ajánljuk mindenkinek, aki tartósat és szépet szeretne alkotni!” Básthy Béla úgy fogalmazott, piros betűs ünnep ez a nap a város életében, hiszen 1920 óta élő hagyományra építve nyílt új fejezet a helyi téglagyártás történetében. Megköszönte a cégnek, hogy megerősítette jelenlétét Kőszegen. Hozzátette, hogy területcseréről is sikerült megállapodni: az önkormányzat telket adott a bővítéshez, cserébe a lakosság építési törmeléket helyezhet el az anyagnyerő gödörben.
A nagy piros gomb
A gyártást szimbolikusan egy gombnyomással indították el, majd a résztvevők bejárhatták az új gyárat, szakszerű vezetéssel ismerhették meg a termeléssel kapcsolatos részleteket, érdekességeket.
Az üzem teljes megújulása mérföldkő a vállalat és a régió ipari fejlődése és az exportlehetőségek kiaknázása szempontjából egyaránt. A beruházással a létesítmény Európa legmodernebb áthidaló- és gerendagyárává vált. Az automatizált termelőegység a modernizálásnak köszönhetően még a korábbinál is hatékonyabban, precízebben és magasabb minőségben gyárt, ráadásul új exportpiacokat nyit meg a cég előtt. Az évi 5 millió folyóméter kapacitás 75 százaléka különböző európai országok igényeit szolgálja majd, tovább növelve a hazai vállalat már ma is jelentős exportteljesítményét. Eddig hét országba szállítottak – Ausztria, Bulgária, Franciaország, Horvátország, Románia, Szlovákia, Szlovénia –, a fejlesztéssel pedig a németországi piac is megnyílik a Wienerberger minőségi termékei előtt. (x)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.