Rezsiválság: a 4,3 milliárdos feladvány
– Hogy látja a városvezetés az elszabadult rezsiárakat? Milyen menekülési útvonala van ebben a helyzetben a városnak?
– A covid, az önkormányzati forrásokat elvonó kormányzati lépések, az Aptiv íroroszági kreatív megoldása után már-már úgy látszott, hogy egyenesbe jövünk, azonban bezuhant az energiaválság – mondta el az alpolgármester a város helyzetét firtató kérdésünkre. – Ha ez nincsen, akkor az elmúlt időszak nagyszabású takarékossági programjának köszönhetően végre egyenesbe került volna a város költségvetése, és végre tudtunk volna saját erőből is jelentős fejlesztéseket megvalósítani. Na, ehhez képest, mint minden magyarországi város, Szombathely is a túlélésért küzd. Az alapfeladatainkat biztosítani kell, meg akarjuk védeni a munkahelyeket, és az ország egyik legjelentősebb szociális programját valósítjuk meg egyidejűleg. Nyilván ez rendkívül bonyolult, és sokszor fájdalmas folyamat, de most az a furcsa helyzet áll elő, hogy minden felelősen gondolkodó, vagy csak egyszerűen a józan eszét használó politikus ugyanabba az irányba mozdul el: megpróbál minden lehetséges módon takarékoskodni. Elsősorban a felhasznált energiával. Ebben teljes egyetértés van a kormányzat, a felelősen gondolkodó városvezetők között. Teljesen mindegy, hogy az adott polgármester milyen politikai nézeteket vall.
– Többször hangsúlyozza a felelős politikai gondolkodást.
– Igen, mert Szombathelyen – szerintem az országban egyedülálló módon – a helyi Fidesz nem támogatta a város megtakarítási programját. A legelső pillanattól kezdve bevontuk a Fidesz képviselőit a takarékossági csomag elkészítésébe. A munkacsoportba delegált tagjuk az előkészítés során minden egyes intézkedéssel egyetértett, majd a közgyűlésen közölte, hogy nem emlékszik arra, mit mondott a munkacsoport ülésén. A Fidesz frakcióvezetője a sajtóban arról beszélt, hogy a spórolással a baloldal tönkreteszi, megnyomorítja a várost, majd a javaslatuk az volt, hogy maradjon meg minden takarékossági intézkedés, és azokon felül rúgjunk ki egy csomó embert. Engem is meglepett, de tény: a szombathelyi Fidesznek az energiaárak emelkedésére a munkahelyek megszüntetése a válasz. Szerintem meg van olyan, hogy valakinek meg kell köszönni a munkáját, de azt akkor, ha rosszul dolgozik, nem pedig azért, mert megdrágultak a közüzemi díjak. Lehet el fog jönni az a pillanat, amikor nem lesz választásunk is, de ezt tekinteni kiindulási alapnak, szerintem felháborító. A szombathelyi Fidesz a nehéz döntések felelősségét nem vállalja fel. Amikor baj van, nem számíthatnak rájuk a szombathelyiek. Azzal, hogy még a saját kormányuk által elvárt takarékossági intézkedésekre is nemet mondtak, azzal ismételten bizonyították totális alkalmatlanságukat.
– A mozi bezárása ellen is tiltakoztak.
– A munkacsoport ülésen a mozi bezárását is támogatták, majd a nyilvánosság előtt teljesen mást mondtak. Az, hogy miért tartsunk meg még egy mozit, amikor van a városban másik is, arra az volt a válasz, hogy abban nem lehet használni a Szent Márton kártyát… Ezért tartsuk nyitva a mozit, ami csak karácsonyig kb. 10 millió forintjába kerülne a szombathelyi adófizetőknek.
– Mennyit tudnak megspórolni a takarékossági csomaggal? És mi lesz, ha ez a pénz nem lesz elég?
– Biztos, hogy nem lesz elég. A költségvetésben – az önkormányzati cégekkel együtt – körülbelül 4,3 milliárd forinttal több kiadás jelentkezik az energiaárak miatt. Úgy számolunk, a város 1-1,2 milliárdot tud megspórolni saját erőből.
– Akkor jövőre nem lesznek fejlesztések? Folytatódik a járdafelújítási program? És mi lesz az utakkal?
– A kérdés az, hogy mit tehet az önkormányzat egy ilyen helyzetben. Nyilván a szabad forrásokat a takarékosságra kell fordítani, de alpolgármesterként ragaszkodom a járdafelújítási programhoz. Az iparűzésiadó-bevételünk még mindig kb. 1500 millió forinttal kevesebb, mint 2019-ben volt, de a megemelkedett árak mellett is meg tudtuk teremteni járdafelújítási és egyéb fejlesztési programjaink fedezetét. Költségvetési szinten viszonylag kevés pénzből komoly eredményeket értünk el olyan területeken, amelyekkel az előző városvezetés nem foglalkozott. 2010 és 2019 között komplett járdafelújítás nem volt, csak foltozgatásokkal lehetett találkozni. Ezért ragaszkodom a programhoz, és szeretném azt, ha legalább az ideihez hasonló mértékű útfelújítást tudnánk végrehajtani. Ahogy az ismert, belügyminisztériumi forrásból már megújult a Paragvári, a Nádasdy, a Magyar László utca.
– Ebből lett is csetepaté a Fidesszel. Többször nyilatkozták, hogy a pénzt nem a Belügyminisztérium adta, hanem Hende Csaba intézte.
– Szerintem a szombathelyieket kizárólag az érdekli, hogy elkészültek az utak. Azért a Belügyminisztériumnak köszönjük meg, mert az országgyűlési képviselő nem ezeket az utakat akarta felújítani. A fideszes képviselők szerint elkeveredett a Belügyminisztériumban a kormánydöntés melléklete, és csak ennek volt köszönhető, hogy egyáltalán a városi képviselők dönthettek arról, melyik utak legyenek felújítva. Ha rajtuk múlott volna, nem a Paragvári, Nádasdy és Magyar László utca újul meg, hanem kisebb forgalmú utcák Oladon vagy Petőfi-telepen. Ami engem különösen megdöbbentett, hogy Kámon-Herény képviselője úgy szavazott, hogy ne újítsuk fel a Paragvári utcát. Értem én, hogy kiadták a feladatot a pártközpontban, de én sosem szavaztam volna a körzetem lakóinak érdeke ellen.
– Az említett képviselő többször vádolta meg a városvezetést azzal, hogy nincsenek fejlesztések a „fideszes” körzetekben…
– Teljeséggel megalapozatlan, amivel a képviselő takarózik. A Belügyminisztériumtól kapott pénzből Takátsné Tenki Mária és Kecskés László körzetében újítottunk fel utakat. Sátory Károly képviselő úr a közösségi médiában dicsekedett el, hogy 340 millió forintos kormányzati támogatást sikerült szereznie. Ágh Ernő képviselő körzetében most oldjuk meg a Fadrusz utca évtizedes problémáját stb, stb. Engem senki ne okoljon a saját sikertelensége, tehetségtelensége miatt.
Több forgatókönyvvel készülnek
Megkérdeztük az alpolgármestert, mekkora esélyt lát arra, hogy a kormány megsegíti a helyhatóságokat.
– Létezik olyan forgatókönyv, hogy egyáltalán nem kapunk támogatást. Akkor senki sem tudja, hogy mi fog történni. Többféle megoldás létezik. A legegyszerűbb, ha a kormány kifizeti a többletterhek jelentős részét. Az is lehetséges néhány város, így Szombathely esetében, hogy a kormány elengedi a szolidaritási adót. A harmadik, véleményem szerint a legrosszabb megoldás, ha eltörli a kormány az önkormányzatokra vonatkozó hitelfelvételi korlátot, és ezzel azt mondja, hogy minden város oldja meg egyedül a problémáját. Ami biztos: a kormány 25%-os megtakarítást vár el a saját intézményrendszerében. Szombathely ennél nagyobb mértékű spórolást tervez.
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.