Románia és Bulgária is tagja lesz az EU schengeni övezetének
Az uniós tagállamok belügyminiszterei úgy határoztak, hogy 2025. január 1-jétől megszüntetik a személyek ellenőrzését a Bulgária és Románia közös, és közös belső szárazföldi határain - tájékoztatott az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége csütörtökön.
A brüsszeli közlemény Pintér Sándort, az uniós tanács elnökségét betöltő Magyarország belügyminiszterét idézte, aki történelmi pillanatnak nevezte, hogy Bulgária és Románia végre teljes jogú schengeni taggá vált az Európai Unióban.
Történelmi pillanat, hogy végre teljes jogú schengeni tagként üdvözölhetjük Bulgáriát és Romániát. A személyellenőrzés megszüntetése az említett tagállamokkal közös és az egymás közötti belső szárazföldi határokon a magyar elnökség egyik legfontosabb prioritása volt, és a mai napon ezt meg is valósítottuk. Ez a lépés nemcsak a bolgár és román állampolgárok, hanem az egész EU javát szolgálja – kommentálta a döntést a soros uniós elnökség nevében Pintér Sándor belügyminiszter.
Bulgária és Románia uniós csatlakozása óta alkalmazza a schengeni jogi keretrendszer egyes részeit, többek között a külső határellenőrzésre, a rendőrségi együttműködésre és a Schengeni Információs Rendszer használatára vonatkozó rendelkezéseket. Idén március 31-től már részlegesen a belső ellenőrzések nélkül rendszer tagjává vált a két ország, miután egy évvel ezelőtt a belső légi és tengeri határokon történő személyellenőrzés megszüntetéséről döntöttek a tagállamok.
A schengeni térség jelenleg 29 országot (a 27 tagállamból 25, valamint Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc) és 420 millió embert foglal magában.
A döntés hamarabb is megszülethetett volna, azonban Ausztria belpolitikai feszültségek miatt folyamatosan halogatta a hozzájárulását, végül nem sokkal az idei osztrák választás után ők is beleegyezésüket adták.
Fotó: szekelyfold.ma
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.