Sajtótájékoztató közügyekről: felújítások, kukaholding, buszok, vitatott beruházások
Kukaholdig, óvodafelújítások
Mindez szervesen illeszkedik a zöld és nyitott város koncepciójához, emelte ki Nemény András. Beszámolója szerint létrejött a hivatalon belül az állampolgári panaszokkal foglalkozó gyorsreagálású csoport. Illetve a kampányban megígért 1000 darab új fához is készülnek a tervek. Hogy hova kerüljenek ezek a növények, a szakértők mellett a civil szervezetek véleményét is kikérik, a program pedig folyamatos lesz. A polgármester a problémák közül első helyen említette a kukaholding ügyét: a pénzbeszedésre alapított állami cég működésével rengeteg a probléma. Emellett Szombathely az egyetlen olyan megyei jogú város, amely nem rendelkezik szolgáltatói jogosultsággal, ezt egy soproni vállalat birtokolja. A városvezetés folyamatosan tárgyal ennek a visszaszerzéséről, illetve a kukaholdingnak a város fele fennálló, 1 milliárdos adósságáról. További gond, hogy a szolgáltatás végző dolgozók alacsony bérért, kivett szabadság nélkül dolgoznak, az önkormányzat erre a helyzetre is keresi a megoldást.
Nemény András kitért az Aréna utcai óvoda felújítására is. Ahogy arról beszámoltunk, a kivitelező új feladatra hivatkozva (megfelelő vakolat felvitele) plusz pénzt szeretne. Szakértői vélemény szerint a munkára valóban szükség van. A polgármester szerint a közgyűlés biztosítja a szükséges forrást, ám szeretné megállapítani, hogy kinek a felelőssége a kiadás: a tervezőé vagy a kivitelezőé, és behajtja rajta az összeget. Több óvoda felújításánál hasonló a helyzet, az önkormányzat minden törvényes eszközzel igyekszik védeni a város érdekeit úgy, hogy a munka ne húzódjon el évekig.
Jól behatárolható üzleti kör nyerte a közbeszerzéseket
Horváth Attila alpolgármester a közbeszerzésekről beszélt, úgy fogalmazott, ezek többségét egy jól behatárolható üzleti kör nyerte meg a városban. Mégpedig alacsonyabb ajánlatokkal, amelyeket aztán plusz munkákkal pótoltak ki. Valamennyi közbeszerzést vizsgálják, különösen az elvégzett munka minőségét, a határidőket és érvényesítik a kötbér és a garanciát is, ha szükséges. Szombathelyi cégek csak sokadik alvállalkozóként jutottak munkához, ezen a törvények adta kereteken belül változtatnak a jövőben
Problémás a csapadékvíz-elvezetési projekt
Horváth Soma alpolgármester a csapadékvíz-elvezetési projekt körüli gondokat ismertette. Mint mondta, a 800 milliós beruházással több helyen komoly gondok vannak (Szatmár utca, Szent Imre herceg utca, oladi kertváros). Az önkormányzat a kisebb problémákat igyekszik a lehető leghamarabb megoldani. Tóth Kálmán képviselő végzi a koordinálást, Putz Attila pedig a körzetéhez tartozó Szatmár utcában dolgozik. A város, látva a gondokat, az érintett utcákban egy komplex út- és járdafelújítás programot hajt végre fokozatosan, ennek a projekt befejezése után (a határidő valószínűleg csúszik majd) tudnak nekifogni. Horváth Soma bejelentette azt is, hogy a hagyományos adventi vásárra minőségi programokat és meglepetéseket terveznek – ezekről hamarosan beszámolnak a város polgárainak.
Sportliget: érvényesíti a garanciát a város
László Győző alpolgármester szintén egy problematikus beruházásról, a Sportliget felújításáról beszélt. Mint ismert, itt is több gond merült fel a több mint 1 milliárdos fejlesztés átadása után (pályák használhatósága, megközelíthetőség, világítás stb.), az elvégzett munka minőség kifogásolható. A város minden jogi eszközzel igyekszik érvényt szerezni a garanciális jogainak – eddig ebben az esetben ez nem valamiért nem működött. Az önkormányzat átalakítja a város szociális és lakásrendszerét, ennek részleteiről külön sajtótájékoztatón számolnak be csütörtökön.
Kérdésre válaszolva Horváth Attila elmondta, a Szombathelyi Haladás Kft-től a legutóbbi taggyűlésen teljes átvilágítást, gazdasági tervet kértek, ennek határideje november közepe. Úgy fogalmazott, addig a városnak sincs több információja a klub helyzetéről, mint a szurkolóknak, ezért is várják kíváncsian a kért dokumentumokat.
Kérdésünkre, miszerint mi lesz akkor, a kormány törvénnyel kötelezi az önkormányzatokat arra, hogy iparűzési adóból oldják meg a helyi tömegközlekedést, Nemény András azt válaszolta, Szombathely jelenleg is ezt teszi. A város 400 milliót fizet egy évre előre a szolgáltatónak, most kezdődnek az újabb tárgyalások az ismét átszervezett buszcéggel.
Borítókép: (balről) Horváth Attila, László Győző, Nemény András, Horváth Soma Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.