Sátory Károly: „Jó érzés, hogy sokaknak segíthettem”
– Hogyan értékeli az elmúlt tíz esztendőt?
– Teljesen más volt városvezető frakció tagjaként és ellenzéki politikusként dolgozni. Az előző ciklus igen termékeny volt, sok mindent sikerült elérni a körzetben. Felújítottuk a Szigligeti Ede, a Móricz Zsigmond, a Béri Balogh Ádám és a Balassi Bálint utcát, parkolót építettünk a Felsőőr utcában, a Körmendi úton megújult a járda, megoldottuk a csapadékvíz-elvezetést a Középhegyi út és a Pap árok között. Nagyon büszke vagyok arra, hogy az én javaslatomra újult meg a Brenner parkban a Víztorony, melynek felújítását végig nyomon követtem. Elkészült az új körforgalom a Nárai–Brenner kereszteződésben és megújult a Vásárcsarnok is, melyek kivitelezése már átcsúszott ebbe a ciklusba. Fejlesztettük az intézményeinket: 300 millió forintból megújult az Aréna Óvoda, 120 millió forintot költöttünk a Bercsényi iskolára, a Zrínyi iskolában megszüntettük a vizesedést.
A Szabadságharcos utcában 12, az Óperint utcában 9, a Körmendi úton 5 darab önkormányzati bérlakást újítottunk fel. Rendbe tettük a Szalézi tér parkját, felavattuk Szent II. János Pál pápa szobrát. Fákat ültettünk – legtöbbet a Győrfi utcában –, és buszmegállókat újítottunk fel. Képviselői keretemből támogattam a Bercsényi iskola játszótérbővítését, az Aréna Óvoda eszközbeszerzését, a Zrínyi iskolában ivókút létesült, a KRESZ parkba gokartokat, kerékpárokat vásároltunk a gyerekeknek egymillió forint értékben. Segítettem a Gagarin utcai idősklubot, a Nyugdíjas Bérlők Házának lakóit, egyházakat, civil egyesületeket. Sajnálom, hogy ebben a ciklusban nem kaptunk a városvezetéstől képviselői keretet, így hasonló támogatásokra nem volt lehetőség.
– 2020 januárjában leadta a körzetre vonatkozó fejlesztési terveit a városvezetésnek. Melyek voltak a legfontosabb elemei?
– Szorgalmaztam, hogy készítsük el a Vajda János, Welder Alajos, Kosztolányi Dezső, Dudás József, Babits Mihály és Taschler József utcák felújítási terveit, és ha lehet, legalább egyet-kettőt valósítsunk meg. Egyik sem sikerült. Be kellett volna fejezni a Szalézi tér rendezését. Terveztettem egy játszóteret a Felsőőr utcába, a kivitelezés akkor 60 millió forintba került volna, de ez is elmaradt. Talán helyette a közeljövőben egy padot sikerül majd ide telepíteni. Emiatt különösen szomorú vagyok, mert a mostani városvezetés épp azzal kampányolt, hogy játszótereket fog építeni és felújítani. Szerettem volna, ha gyalogátkelőhely épül a Körmendi úton, ennek a megvalósíthatóságát egyelőre vizsgálja a hivatal.
Szinte minden közgyűlésen utalok a 2020-ban írt levelemre. Csak ismételni tudom magam, mert a fejlesztési javaslatok közül semmit sem sikerült megvalósítani. Sajnos ilyen az ellenzéki lét, nagyon nehéz városi pénzhez jutni. Ugyanakkor örömteli, hogy a Szombathelynek juttatott 1,2 milliárd forint kormányzati támogatásból szép szeletet sikerült kihasítani a körzet számára. 120 millió forintot fordítottunk a Víztorony környezetének rendezésére, és 220 millió forintból felújítottuk, bővítettük a Vásárcsarnok melletti parkolókat. E ciklus legnagyobb sikere városi pénzből, hogy a Kálvária utcai Nyugdíjas Bérlők Háza előtt megújult egy járdaszakasz. Az idei útfelújítási programban szerepel a Brenner körút Nárai és Kálvária utcák közötti szakasza. Nem mondom, hogy nincs rá szükség, de ennél sokkal rosszabb állapotú utak is vannak a körzetben.
– A Költségvetési Ellenőrző Szakmai Bizottság tagjaként rálát a büdzsére. Mit gondol, mit kellene másképp csinálni?
– Iparűzésiadó-bevétellel jól áll a város, abból lehetne félretenni. Most, a választás évében ez meg is történt, látjuk a 800 millió forintos útfelújítási programot, de korábban is lett volna mozgástér. Vitathatatlan, hogy voltak válságos évek, de már kezdünk egyenesbe jönni. Fontos lenne, hogy külön kormányzati támogatásokat is el tudjon érni a város. Jobban menne a szekér, ha a városvezetők és a kormány egy nyelvet beszélnének.
– Jelenlegi formájában megszűnik a 10. számú körzet. Ez közrejátszott a döntésében, hogy nem indul a választáson?
– Igen, mindenképpen. Szeretek ebben a választókörzetben dolgozni, sok embert megismertem, tisztában vagyok a problémákkal. Már nem lenne időm, energiám egy teljesen új területen a nulláról újrakezdeni a munkát. Nem bánom az elmúlt tíz év egyetlen percét sem. Sokan fordultak hozzám a legkülönfélébb gondjaikkal, és jó érzés volt segíteni. Ellenzékben is képviseltem a körzetben élők érdekeit. Októberig dolgozom tovább, segítem a jelöltjeink munkáját, a választások után pedig az új képviselőkkel is kapcsolatot fogok tartani. Nem maradok tétlen, a Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola főigazgatójaként és a Klapka György Lovas Polgárőr Egyesület elnökeként sok feladat vár rám, és ha felkérnek olyasmire, ami illeszkedik az értékrendembe, szívesen vállalom.
Krizsán Zsuzsanna
Fotó: SZTV
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.