Savaria Karnevál 2024 - Kassai Lajos: Hazajárunk Szombathelyre
Pénteken délután nyolcfős csapatával fergeteges bemutatót tartott Kassai Lajos lovasíjász.
- Amitől más Savaria, mint az összes többi hasonló fesztivál, az a helyi lakosoknak a részvétele. Nekem az elképesztően szimpatikus, hogy ha beülök egy Fő téri kávétóba, és a pincér tunikában szolgál fel egy kávét. De az is ritkaság és kuriózum, hogy az önkormányzat tagjai tógában járnak-kelnek a városban – egészen fantasztikus utcahangulat van minden évben. Őszinte leszek, sok helyen megfordultam már, de ehhez hasonlót máshol nem tapasztaltam. A visegrádi palotajátékok igazán nagyrendezvény ebben a műfajban, de ott a helyieket nem vonják be ilyen szinten. A Savaria Történelmi Karnevál ebben a tekintetben teljesen egyedi: itt mindenki együtt karneválozik, itt éjjel egy órakor nehéz végig menni az utcán, mert tele van emberrel. Ezt az eseményt a szombathelyiek igazán átérzik, ez számomra csodálatos – mondta a fellépése után Kassai Lajos, aki a modernkori karneválok rendszeres visszatérője, eddig mindössze egyet hagyott ki.
- Ez a 23. karnevál, azt hiszem, az elsőn nem voltam, de azóta folyamatosan. Mindig várakozással érkezünk. Azt tudni kell, hogy mi nem bemutatózni jövünk, hanem hadjáratokkal érkezünk, nincs két egyforma fellépés. Mindig hozok magamm új embereket, akik betekintést nyerhetnek ebbe az életmódba. Ilyenkor azért egészen speciális napirendünk van: mi együtt alszunk a lovakkal, reggel hétkor már gyakorlunk, azaz egy kétórás edzéssel indul a nap. Most is hoztunk két olyan lovat, amelyekkel majd jövőre tudunk fellépni, de szoktatjuk őket a speciális környezethez. Ha sportnyelvre fordítom le a történetet, akkor ez egy edzőtábor nekünk. Belakjuk a rendezvényt, edzés, bemutatók, este pedig a rendkívül színes kulturális programok között választunk, hogy éppen melyikre látogatunk ki – bevetjük magunkat az éjszakába. Nyugodtan mondhatom, hogy hazajárunk Szombathelyre. Itt mindig várnak minket, ismerjük a helyszíneket – fogalmazott Kassai Lajos, aki pénteken délután közönségtalálkozót is tartott.
Az Aréna utcai katonatörténeti múzeumba sokan érkeztek. Felvezetőjében Kassai Lajos azt emelte ki, hogy a kaposmérői bázisán minden hónap első szombatján várja az érdeklődőket. A „Völgy” immár egyfajta zarándokhelynek számít e sajátos életmód kedvelői számára.
- Nem előadásokat tartok, hanem beszélgetünk a hozzánk érkezőkkel. Nyilván, gyakori téma, hogy miként lehet ötvözni a hagyományt és a modernitást – mesélte, majd kérdésre válaszolva elmondta: az elmúlt évtizedekben megannyi hibát elkövetett, de ezekből tanult.
- Jómagam az a típus vagyok, aki hajlamos a saját feje után menni. Ha egy nyerges vontatós kamionnal behajtasz egy zsákutcába, akkor a tolatásnál bizony törnek a tükrök… Mondjuk úgy, hogy én többször is bementem az ilyen utcákba, viszont minden ilyen szituáció után bölcsebb lettem. Az ember élete során kapja a pofonokat, szerintem a legfontosabb, hogy azok után fel tudjunk állni – mondta végül.
(Fotó: Mészáros Zsolt)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.