Segítséget nyújtanak az áldozatoknak
Közvetlenül, de akár közvetetten (tanúként vagy családtagként) is válhat valaki bűncselekmény áldozatává. Ilyenkor a fizikai vagy lelki problémák mellett anyagi nehézségek is felléphetnek. Sérelem például a testi és lelki sérülés, az érzelmi megrázkódtatás, valamint a bűncselekménnyel okozott vagyoni kár. Az áldozatsegítő rendszer célja, hogy az érintettek megfelelő segítséget kapjanak problémájuk megoldásához, érvényesíteni tudják az őket megillető jogokat. Áldozatnak minősül az, aki a Magyarország területén elkövetett bűncselekmény vagy tulajdon elleni szabálysértés sértettje, aki emiatt vagyoni, érzelmi hátrányt, kárt szenvedett el.
Ebbe a körbe sorolhatóak egyebek mellett a lopás, a rablás, a csalás, az emberkereskedelem, a különböző, de főként családi és kapcsolati erőszak sértettjei, beleértve a fizikai és a lelki bántalmazást is. Az internetes bűnözés, például a hackelés, az adathalászat, a sötét web használata és a közösségi médián keresztüli zaklatás, vagy a személyazonosság-lopás is komoly károkat okozhat.
Miben és hogyan tud támogatást nyújtani a sértetteknek az Áldozatsegítő Központ? – kérdeztük Kámán-Németh Martinát, az Igazságügyi Minisztérium Szombathelyi Áldozatsegítő Központjának koordinátorát.
– Azonnali pénzügyi segélyt, kárenyhítést, érzelmi támogatást, jogi segítséget, tanácsadást tudunk nyújtani. Szombathelyen a jelenlegi formájában három éve működik a Központ. 2019-ben 279 esetben nyújtottunk segítséget. Ez a szám azóta csökkent valamelyest, de leginkább azért, mert a koronavírus-járvány idején a munkatársaink és az ügyfelek egészségvédelme érdekében nem lehetünk jelen a rendőrségi várótermekben. Tehát ha valaki feljelentés miatt érkezik a hatósághoz, ott nem találkozhat velünk jelenleg. Januártól több ponton változott a jogszabály: ha az áldozat hozzájárul, a rendőrség kiadhatja adatait az Áldozatsegítő Központnak, így felvehetjük vele a kapcsolatot. Mikor valaki ilyen bűncselekmény áldozata lesz, ahol erőszakosság fellelhető, tehát nagyon kemény és traumatizáló események történnek, akkor általában nehezen mozdul segítségért, hiszen akár olyan mentális állapotba is kerülhet, ami nehezítheti, hogy önállóan érvényesítse jogait. Tehát sokkal jobb, ha valaki felajánlja, és nem neki kell utánamenni. Változás az is, hogy a sértettek az elkövetés után 8 napig kérhetnek krízissegélyt, és az állami kárenyhítés igénylésére is jóval hosszabb a határidő. A bűncselekmény elkövetésétől számítva korábban 5 napon belül kellett minden olyan dokumentumot benyújtani, amivel bizonyítható, hogy krízishelyzet áll fenn. Most ezt 8 napra tolta ki az állam. Illetve ugyanez a helyzet az állami kárenyhítésnél is, ami szintén a szándékos személy elleni bűncselekményeknél igényelhető kártérítési jelleggel. Ott 3 hónap volt eddig a határidő, most egy év áll rendelkezésre.
Az Áldozatsegítő Központ munkatársai tájékoztatják az érintetteket az állami segítségnyújtás részleteiről, segítenek a dokumentumok kitöltésében, és érzelmi támogatást is nyújtanak, a sérelem feldolgozásában pszichológus is közreműködik.
– Visszatérő ügyfelek is vannak, főleg, aki a pszichológusi támogatást igénybe veszi. Hiszen adott esetben előfordulhat olyan, akinél az átélt traumatikus élmény feldolgozása hosszabb ideig tart. Lehet, hogy megjelentek nála poszttraumás szindróma jelei, neki több segítség szükséges. Azt tapasztaltuk, hogy a kapcsolati bűncselekmények száma a 2019-es évhez képest valamennyire megemelkedett. Nem gondolom, hogy azért, mert annyival több kapcsolati erőszak fordult elő, inkább azért, mert egyre tájékozottabbak az emberek. Persze az, hogy vírushelyzetben bezárva élünk, sok esetben otthon dolgozunk, azt is jelenti, hogy az áldozatok nem tudnak kiszakadni a traumatizáló környezetből, még a munkaidejükben sem. Olyanok is jöhetnek hozzánk segítségért, akik még nem tettek feljelentést. Nem célunk az, hogy megijesszük a bántalmazottat, ahogy az sem, hogy ráuszítsuk a hatóságokat. Ellenkezőleg! Azt szeretnénk, hogy értesüljön a lehetőségekről, és éljen is ezekkel. Persze, ha nincs más mód, akkor például védett szálláshelyre juttatásban is tudunk segíteni.
Hétköznapi történetek címmel készült filmsorozat azokról a helyzetekről, amelyekről a legtöbbször az érintettek mélyen hallgatnak. Ilyen például a családi vagy kapcsolati erőszak is. A kisfilmekhez szakértői magyarázat is tartozik, például, hogy milyen problémával hova lehet segítségért fordulni. A 06 80 225 225 ingyenes zöldszám a nap 24 órájában hívható, a vansegitseg.hu oldal is információval szolgál. A szombathelyi Áldozatsegítő Központ a Thököly Imre utca 14. szám alatt található.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.