Hivatástudat, empátia, szakértelem – Semmelweis-napot ünnepeltek az egészségügyi szakdolgozók
Július elseje, Semmelweis nap, a magyar egészségügy napja, a szakdolgozók számára 2011 óta munkaszüneti nap. Jó alkalom arra, hogy időről időre felhívják a figyelmet a szakma fontosságára. Ezt ünnepelték pénteken délelőtt a Savaria mozi nagytermében, ami csordultig telt. Elsőként dr. Horváth Attila alpolgármester köszöntötte a jelenlévőket, aki nagy tisztelettel és hálával szólt a hivatásukat odaadóan gyakorló emberekről.
„Úgy gondolom, hogy az egészségügyi hivatás nem csupán munka, hanem életforma. Az orvosok, ápolók, nővérek, mentők, gyógyszerészek mindannyian olyan szolgálatot teljesítenek, amely túlmutat a hétköznapi kötelezettségeiken. Áldozatkészségük, szakértelmük megmentett emberéletekben mérhető” – fogalmazott az alpolgármester.
A szakdolgozó kamara idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját, erre hívta fel a figyelmet Vörösmarty Attila, a szervezet titkára. A kezdetektől az érdekvédelem, a szakma társadalmi és anyagi megbecsültségének javítása a céljuk, és mára már elismert partnerként állnak az egészségügyi szakpolitikai színterein. Mint mondta, az egyik legnagyobb gond manapság a szakdolgozói létszámhiány, ezért indították el 2017-ben a pályaorientációs programjukat, amellyel jelen vannak az iskolákban. Másik fő törekvésük az egészségügyben dolgozók továbbképzésének segítése.
A felszólalók sorra méltatták Semmelweis Ignácot. A nagyszerű orvosnak a klórmeszes kézmosás bevezetésével sikerült csökkentenie az általa vezetett klinikán a gyermekágyi láz okozta halálozások számát. Kortársai nem ismerték fel az újítás forradalmi jelentőségét, csupán a baktériumok felfedezését követően látta be a szakma és a közvélemény is, hogy milyen fontos lépés volt ez a betegbiztonság útján.
Semmelweis nem félt innovatívan gondolkodni, példája ma is inspiráló minden egészségügyi dolgozó számára, aki elhivatottan végzi a munkáját a nehézségekkel és kihívásokkal teli helyzetekben is – erről beszélt Szabó Péterné, a MESZK Vas vármegyei szervezetének elnöke. Elhangzott az is, hogy a digitalizáció, a mesterséges intelligencia és a robotok nem pótolják az emberi hangot és az odafordulást a betegek felé.
Az ünnepségen A születés misztériuma címmel adtak műsort a Pécsi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Egészségügyi Technikum irodalomszakkörös tanulói, majd elismeréseket adtak át. A kamarai elnökség döntése nyomán nyolcan vettek át oklevelet kimagasló szakmai tevékenységük jutalmaként.
- Baranyai Tibor mentőápoló, a Mentőszolgálat Nyugat-Dunántúli Régió, Vas Vármegye, Répcelaki Mentőállomás dolgozója
- dr. Biróné Leitgeb Mária, a Szombathelyi Egészségügyi és Kulturális Intézmények Gazdasági Ellátó Szervezetének Iskolavédőnője
- Farkas Miklósné, a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház aneszteziológiai szakasszisztense
- Ferenczy Mónika, a PTE Egészségtudományi Kar egyetemi tanársegédje
- Horváthné Végh Erika, a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház intenzív szakápolója
- Szabó Ibolya, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztály Közegészségügyi-járványügyi szakügyintézője
- Szandiné Zarka Katalin, a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Haematológiai és Haemosztazeológiai Osztály ápolója
- Varga Istvánné, a Vas Vármegyei Markusovszky Egyetemi Oktatókórház Fül-Orr-Gégészeti Szakrendelés asszisztense
A rendezvény szakmai előadásokkal folytatódott, ezúttal a betegegyüttműködés javítása volt a téma.
kzs
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.