Sírós-nevetős születésnap: 15 éves a Fekete István Állatvédő Egyesület
Szombat délelőtt vidám kutyás menet indult el a Történelmi Témaparkból: a Fekete István Állatvédő Egyesület születésnapi rendezvényének nyitányaként tettek közös sétát a felpántlikázott ebek és gazdáik – a szalagok színe jelezte, hogy az azt viselő kutyus még az állatmenhely lakója-e, vagy már azon szerencsések közé tartozik, akik gazdira találtak. A szülinap vidám dolog, ám egy állatmenhely esetében a cél nem csupán az ünneplés, hanem az érzékenyítés is.
Volt Fekete István-os kutyusok és vendégeik, na meg a gazdik népesítették be a szombaton Témaparkot
– Továbbra is kell érzékenyíteni, ezért járunk ki iskolákba állatvédelmi előadásokat tartani, vagy ezért fogadunk az állatok világnapján csoportokat a menhelyen. A gyerekek a Bogáncs állatvédő táborunkban is megtapasztalhatják, milyen a menhelyi állatokkal törődni, gondozni őket – mondta el Csollányné Horváth Krisztina, az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy a gyerekek nagyon fogékonyak az állatvédelem iránt, sokszor segítenének, inkább a felnőttek "szoktatják le" őket erről.
Az "ölbekutya-futóversenyen" induló gazdik
Az állatvédők olyan kutyás programokkal készültek a 15. születésnapra, mely közelebb hozza a felelős állattartás, az állatvédelem témáját az emberekhez: volt menhelyi és gazdis kutyák közreműködésével gazdifutóverseny (ölbevett ebekkel), gazdikeresés és trükkverseny is – sejthetjük, hogy nem a teljesítmény volt a lényeg, minden kutyaságért hálás volt a közönség. Aztán következtek a profik: Szeifer Dia Intivel és Fetivel, a két perui meztelen kutyával érkezett, hogy megmutassa, mi is az a dog dancing.
A láb mellett bemutatott gyakorlat és a free style produkció is tapsot kapott. A nap folyamán állati jó tudnivalókra is szert tehettünk: a "beszélgetős" sátorban elsőként Bősze György és vakvezető kutyája, Potter volt a vendég, de állatorvos és vadász is árult el érdekességeket szakmájáról "kutyás szempontból". Délután az Alpok Alfa Kutyaiskola volt Fekete István-os kutyusok közreműködésével tartott bemutatót,a Kutyatanoda Szombathely agility-, hoopers-, rallyobedience-tréningekből adott ízelítőt, prezentálva, hogy minden eb lehet jólnevelt.
Szeifer Dia és Inti és a "dog dancing"
A trükkverseny és a kutyaszépségverseny díjai is az egyesületet támogatták, ahogy Szarvas Péter kutya-gazdi fotózásának bevétele is: a fotós menhelyi kutyákról készült képei láthatók a falinaptárban is, melynek megvételével, ahogy a zsákbamacskákkal is, szintén támogathattuk a az egyesületet. Támogatók nélkül ez a születésnap sem valósulhatott volna meg: Szombathely Város Önkormányzata biztosította a helyszínt, a PI Akusztikai Bt. a rendezvény hangosítását ajánlotta fel, a Nestlé Purina tápokkal, adománnyal támogatott.
A kölyökkuckó kézműveskedői, a csillámtetkós, a hajfonatkészítő, az arcfestő is munkájával segítette az állatvédőket, és még sok-sok önkéntes bizonyította a mai napon, hogy hiába tűnik sokszor szélmalomharcnak a küzdelem azért, hogy kevesebb állat kerüljön utcára vagy méltatlan élethelyzetbe, vannak, akik sosem adják fel. Ez tette síróssá-nevetőssé a Fekete István Állatvédő Egyesület 15. születésnapját, no meg a témaparkban együtt szaladgáló menhelyi és már gazdára talált kutyák megható látványa.
Mancsok és orrok: lelkes négylábúak vették birtokba szombaton a témaparkot
Hétköznapok a Fekete István Állatvédő Egyesület Vízöntő utcai menhelyén Csollányné Horváth Krisztinától, az egyesület elnökétől megtudtuk, a menhelyen továbbra sem rózsás a helyzet: részben a gazdasági helyzettel indokolhatóan jelentősen csökkent az örökbefogadási kedv, és gyakran előfordul, hogy feladják azok is, akik már rászánták magukat egy állat gondozására – kis probléma esetén már viszik is vissza az állatot a menhelyre. Szaporodó jelenség az is – ez a legelképzelhetetlenebb annak, aki valaha élt együtt háziállattal –, hogy korábbi években örökbe fogadott állatot vinnének vissza a telepre, nem vállalva felelősséget érte. A menhelyen folyamatosan vannak felnőtt kutyák, némelyik már 2-3 éve vágyódik gazdi után. – A cica-örökbefogadás pedig egy ideje borzasztóan áll: bekerülnek hozzánk pici kölyökként, és ott nőnek fel. Ezért most se cicát, se kutyát nem tudunk fogadni, és humánerőforrás-hiánnyal is küszködünk. Az önkéntes segítők is egyre kevesebben vannak. Egyre nehezebb a helyzetünk – összegzett az egyesületi elnök, akiben az tartja még az erőt, hogy ha ő is leáll, nem lesz, aki csinálja. Krisztináék otthonában – az átmenetileg itt lakó cicákon, kölyökkutyákon kívül – jelenleg hét kutya él, ők életkoruk vagy betegségük miatt nem gazdikeresők, nincs más esélyük. Nem lehet elégszer felhívni a figyelmet az ivartalanítás fontosságára: az egyesület legutóbbi akciója során egy állatvédelmi pályázaton nyert összegből 130 macskát ivartalanítottak a Noé Állatambulancia, a toronyi állatorvosi rendelő és a kőszegi dr. Radák Péter összefogásával. |
TP
Fotó:Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.