Sok a távozó tanár, a szombathelyi tankerület szerint mégis rendben elindul a tanév
“Nem is akarják meghallani a hangunkat, ezt nem is státusztörvények nevezném, kifejezetten bosszútörvény.” Drasztikusan fogalmazott a Szombathelyi Televíziónak a Pedagógusok Szakszervezetének vasi alelnöke, Simonné Baranyai Zsuzsanna. A szakszervezet úgy tudja, szinte nincs olyan vasi iskola, amelyikből nem távozik pedagógus. Az ok a státusztörvény.
“Rendkívül igazságtalanul működik a rendszer, 22-26 óra volt a pedagógusok kötelező óraszáma, az, aki 22 órában dolgozott, nem 26-ban dolgozott, már eleve ez egy igazságtalan rendszer, bemegyünk az iskolába reggel úgy, hogy nem tudjuk, hogy milyen napunk lesz, hiszen aznap szembesülünk csak a helyettesítéssel, tervezhetetlen volt gyakorlatilag az egész életünk.”- teszi hozzá az alelnök, aki azért lett pályaelhagyó, mert már nem tud hinni a pozitív irányú változásban. “Ha tényleg az a cél, hogy innen mindenki kivándoroljon, mindenki külföldön keressen megélhetési forrást, egyszerűen bedugja a fejét Magyarországon a homokba, nem mondhatja el a véleményét, akkor ez az ország halott. Én nem látok jövőt!”
A törvény szerint közalkalmazotti státuszból köznevelési alkalmazotti státuszba kerülnek át a pedagógusok. A kötelező óraszámuk 24 óra lesz, az 50 napos szabadságukból 15 nappal a munkáltató rendelkezik. A bér megdöbbentően alacsony marad.
“A pedagógusok bére, az alapbér, plusz az ágazati szakmai pótlék, ami 32 százalék, abból állt, most a 32 százalékot bele fogják rakni az alapbérbe, és egy teljesítmény alapú bérezés lesz, aminek nem az a lényege, hogy a pályán mennyi időt töltött el a kolléga, hanem az, hogy hogyan teljesít.”- mondta el Mitre-Károlyi Mária, a Pedagógusok Szakszervezete Vas Megyei Szervezete elnöke. Ez akár még jó is lehetne, csakhogy akik tüntettek, tiltakoztak, ellenálltak, eleve tartanak a rossz megítéléstől. “Nem lenne rossz, de az a kérdés - a kollégák úgy hívják ezt, hogy “pofapénz”-, hogy hogy minősítik őket.” - tette hozzá az elnök.
Állítólag minél kevesebb pontszám, arányosan kevesebb fizetés is jár. Nagy ellenállást váltott ki, hogy a tanárok áthelyezhetők lesznek másik intézménybe, és a tanév meghosszabbítható július 15-ig. A megszokott tanárok, tanítók távozása a szakszervezet szerint felrázhatja a szülőket. Matematika, fizika, informatika, angol, történelem, vizuális kultúra, testnevelés, ének-zene, és tanársegéd - szinte minden szakon vannak nyitott pedagógusi állások Szombathelyen. A tankerületi központot is megkerestük, hogy mennyire valós a szeptemberben várható tanárhiány. A válasz szerint nem rosszabb a helyzet, mint az elmúlt években, nem jelentős a felmondások száma. A következő tanévet a megszokott gyakorlat szerint készítik elő.
A Szombathelyi Televízió kérdéseire a Szombathelyi Tankerület levelében a következő választ adta:
“A Szombathelyi Tankerületi Központ által fenntartott intézmények egyikéből sem jeleztek a mai napig jelentős, a korábbi évektől érzékelhetően eltérő számú lemondási szándékot a pedagógusok részéről. Általában nyáron vált munkahelyet a legtöbb pedagógus, ez minden évben általános jelenség. Tankerületi Központunk az előző évek gyakorlata szerint készíti elő a következő tanév indítását, rendkívüli intézkedések megtételére nincs szükség. A következő tanév a megszokott rendben el fog indulni.”
Fotó:Nagy Jácint/archív
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.