Sűrűre szőtt szociális háló: számos támogatással segítik a rászorulókat
Büszkék vagyunk rá, hogy Szombathelyen erős a szociális háló, és idén erre minden eddiginél nagyobb szükség is lesz, kezdte a sajtótájékoztatót dr. László Győző alpolgármester. Szinte minden élethelyzetre megoldást nyújtanak, de fontos, hogy tudják, ki szorul rá.
- Szombathely nagyon sűrűre szőtt szociális hálóval rendelkezik, számos dologban tudunk segíteni, de legfontosabb, hogy tudjunk róla - mondta el az alpolgármester. A sajtótájékoztatót figyelemfelhívásnak szátunk. Azt kérem, hogy figyeljenek egymásra az emberek, szomszédok, lakóközösségek, és ha olyan élethelyzetet észlelnek, ahol segítségre van szükség, jelezzék nekünk és mi segíteni fogunk."
Rendkívül rossz a szociális helyzet, de senki sem marad ellátatlanul, hangsúlyozta Czeglédy Csaba bizottsági elnök. Az a tapasztalat, hogy a nehézsorsú emberek sokszor nem is tudják, milyen lehetőségeik vannak, vagy épp szégyellnek támogatást kérni. Mindenkit arra biztatott, hogy igényeljék meg, amire szükségük van. A rendkívüli települési juttatások között kérhető átmeneti- és szociális krízistámogatás, illetve temetési támogatás, ismertette Vinczéné Menyhárt Mária osztályvezető. A rendszeres támogatások között elérhető a fűtési, az adósságcsökkentési, a gyógyszertámogatás, újdonságként pedig gázár- és villamosenergia-támogatás, utóbbi kettő október 1-től már igényelhető. Havi legfeljebb 30 ezer forint bérleti díj támogatást kaphatnak azok, akik piaci alapon bérelnek lakást, a decemberi közgyűlés várhatóan dönt ennek az emeléséről.
A Pálos Károly Szociális Központ házi segítségnyújtást és idősklubokat működtet, továbbá 600 fő számára biztosít meleg étkezést az év minden napján.
- Látható az, hogyan növekednek a napi adatszámok, amiket kiszolgálunk, és különösen nő azok száma, akiknek házhoz kell vinni, mert annyira rossz egészségi állapotban vannak, hogy nem képesen önállóan elmenni érte - mutatta be a központ tevékenységét Kulcsár Lászlóné intézményvezető.
Szociális tűzifával a korábbi években 250 családot segítettek, idén biztosan több lesz az igénylő. A FÉHE közfoglalkoztatottjai mintegy 300 m3 fát dolgoznak fel kályhakésszé ezekben a hetekben, háztartásonként 1,5 ömlesztett m3 jut.
- A FÉHE Kft. végzi a tüzelő kiszállítását, és ahogy a korábbi években, papírbrikettet is tudunk biztosítani a rászorulóknak, én mindenkit arra biztatok, jelezze, ha problémája van, és biztosítani tudjuk számára a tüzelőanyagot - mondta el Németh Klára, a FÉHE Nonprofit Kft. ügyvezetője,
A közgyűlés döntése értelmében három szervezet kapott további 2-2 millió forintot, hogy a látókörükbe kerülő bajba jutottakat megsegíthesse. A Szociális Szolgáltatók Egyesülete, a Gyebrovszki János Jóléti Alapítvány és a Máltai Szeretetszolgálat a rezsidíjak, gyógyszerköltségek kifizetésében, de akár cipővásárlásban vagy a karácsonyi készülődés közepette is támogatja a nehéz helyzetűeket. Asbóth Mária hangsúlyozta, ne csak novemberben, hanem egész évben legyünk Szent Márton városa! Fontos tudni, hogy elegendő egy szervezetet felkeresni, a jó együttműködésnek köszönhetően minden segítségre szoruló ember eljut a megfelelő helyre és megkapja a megfelelő támogatást.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.