Szabad marad az út az Ausztriába ingázók előtt
Mint írják, a Belügyminisztérium a márciusi helyzettel ellentétben most nem változtatott a határrezsimen, így az eddig nyitva tartott átkelőket továbbra is lehet használni. Az utazásra vonatkozó szabályok sem változtak: a közösen utazó munkatársak egy sorban legfeljebb két helyet foglalhatnak el. Az ország területén az ingázókra is a kijárási korlátozás szabályai vonatkoznak: rendőri ellenőrzés esetén akár már a határon is igazolniuk kell, hogy munkaügyben vannak úton. Aki pedig több műszakban dolgozik, annak Magyarországra is érvényes igazolással kell rendelkeznie, amellyel 20 és hajnali 5 óra között közlekedhet a magyar utakon. Az ingázók vásárlásaikat, orvosi és banki ügyeiket is intézhetik Ausztriában, akár szabadnapjukon is, de fontos, hogy a munkavállalási igazolásuk akkor is legyen náluk.
Biztosított marad a háztartási munka lehetősége
Noha a kormány rendelete jelentősen szűkíti a magánlakások felkeresésének lehetőségét, ez csak a magáncélú látogatásra vonatkozik. Így az építőipari munkások valamint a ház körüli teendőkkel, betegápolással megbízottak továbbra is dolgozhatnak – a rendeletben rögzített, testi kontaktussal járó szakmák kivételével. Fontos azonban, hogy ők is rendelkezzenek erről megfelelő igazolással, munkájuk során viseljenek maszkot, tartsanak védőtávolságot a körülöttük lévőktől és ügyeljenek a személyes higiénére.
Ismét megkezdődtek a rendkívüli felmondások
A lezárásokkal ismét elindult a felmondási hullám a cégeknél. Az ÖGB tanácsadóihoz is fordult már olyan ügyfél, akivel még a korlátozások előtt közölte munkáltatója: többet nem kell dolgoznia menni. A tavaszi helyzethez hasonlóan most is több cég megpróbálkozik megtévesztő módon, közös megegyezéssel megválni dolgozóitól, akiknek akár írásos nyilatkozattal is garantálja, hogy később ismét alkalmazza őket. Dallos Bertold, az Osztrák Szakszervezeti Szövetség tanácsadója ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: az azonnali, közös megegyezéses felmondás hátrányosabb a munkavállaló számára, mint ha rendes felmondással bocsátanák fel, az írásos nyilatkozat pedig munkajogilag nem kötelezi semmire a vállalkozókat. Fontos tehát, hogy a dolgozó ne egyezzen bele rá nézve hátrányos megállapodásba, és ne írjon alá olyan idegennyelvű iratot, aminek nincs tisztában a pontos tartalmával. Érdemes a munkaadók figyelmébe ajánlani a Kurzarbeit lehetőségét, amely bizonyos ágazatokban akár 100%-os munkaidő-csökkentést is lehetővé tesz, annak érdekében, hogy a munkavállalót ne kelljen elbocsátani.
Az ÖGB Burgenland a Munkaügyi Minisztérium (BMAFJ) támogatásával üzemelteti magyar nyelvű tanácsadó szolgálatát. A szolgálat munkatársai munkajogi kérdésekben elérhetőek a 0043 2682 770 63 telefonszámon és a magyar@oegb.at címen.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.