
Száj- és körömfájás: korlátozások a budapesti állatkertben
A Fővárosi Állat- és Növénykert 730 állatfajából 540 faj fogékony a ragadós száj- és körömfájásjárványra – tudta meg a Telex Sós Endrétől, az állatkert természetvédelmi és állategészségügyi igazgatójától. A fogékony állatfajok közé tartoznak a marhafélék, az antilopok, az elefántok vagy a tapírok is, védelmük érdekében az állatkertben korlátozásokat vezettek be.
A létesítmény nem zár be a látogatók előtt, de csökkentették a közvetlen kontaktusokat az állatokkal (megszüntették az állatsimogatást), nem szállítanak fogékony fajokat se ki, se be, a gazdasági udvarba pedig már csak fertőtlenítő szőnyegen lehet behajtani.
Sós Endre hozzátette, hogy a korlátozásokat a fővárosi állatkert önkéntesen vezette be, ellentétben például a győri állatkerttel, amit azért kellett bezárni, mert az egyik fertőzésgóc tíz kilométeres védőkörzetén belül esett. Megjegyezte azt is, hogy ha megfertőződne valamelyik állat az állatkertben, a veszélyeztetett fajok esetében törvényes lehetőség van arra, hogy ne kelljen leölni, hanem hermetikusan elzárják és kezeljék, de remélhetőleg erre nem kerül sor.
Illusztráció: Pixabay

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.