Százéves a Soroptimist International
Az elnevezés a latin sorores (nővérek) és az optimae (legjobbak) szavakból építkezik, a derűlátásra, bizakodásra is utalva. Számos oka és előnye van annak, ha az egyének empátiája, tettrekészsége szervezetbe tömörül, mert a segítő szándék így nem csupán összeadódik, hanem akár össze is szorzódik. Fellépni, „kilincselni” is hatékonyabb egy intézmény nevében, mint egyénileg. Miközben az inspiráló közeg a tagoknak is átnyújt egy képletes ajándékot: a hovatartozás, együtt gondolkodás kellemes élményét, a jó ügyek felkarolása során.
A Soroptimist Club Szombathely az egyedülálló anyák, a családon kívül felnövő gyerekek, a fogyatékkal élő fiatalok és családjaik támasza volt egyebek között az elmúlt időszakban. A nők elleni erőszak témáját fokozott érzékenységgel kezeli. A világszervezet száz evvel ezelőtti megalakulásában jelentős szerepet játszott, hogy akkoriban nők még nem lehettek olyan kluboknak, jószolgálati civil szervezeteknek a tagjai, mint például a Rotary, ám a teljesítményük már egyenértékű volt a férfiakéval, az élet számos területén. Így lettek, és maradtak „a nők hangja a nagyvilágban”. És – egy nagy ugrással – mindez oda vezetett, hogy a Gencsapáti Ernuszt Kelemen Gyermekvédelmi Nevelőotthon mindennapjaiba meseolvasás, zongoralecke, korrepetálás, kirándulás, sütés-főzés, hat új ágy költözött be.
A Napsugár Énekkar örömzenével állt közönség elé, a Sugár/Érintők színjátszócsoport egy Oscar Wilde-darabot vitt színpadra, és a filmes szakkör tagjai saját ötletből írt történeteket filmesítettek meg a soroptimisták őrző szárnyai alatt. A Poronty Program egyedülálló anyák lélekápolása, képzése mellett pelenkacsomagot és gyermekfelügyeletet is jelentett. A KUSS elnevezésű projekt (a Közlekedj Udvarias Segítő Szavakkal kezdőbetűi) a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapján csúcsosodott ki, a múlt év november 25-én.
A Kámoni Arborétumban megtartott ünnepség tartalmazott szertartásos gyertyagyújtást és játékos tudáspróbát, kvízt is. Az évszázados múlt stációiról közösen emlékeztek meg a tagok, mindenkinek jutott állomás a felolvasás során. A szerelvény pedig halad tovább: a Soroptimist International immár háromezer tagszervezetnél tart, összesen több mint hetvenezer tagot számlál, százhuszonegy országban.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.