Széles sétálóutca vagy egyházi idősotthon?
A rendkívüli közgyűlés egy Szent Márton-ünnepséggel kezdődött, hogy aztán gyorsan helyet cseréljenek a napirendi pontok, és a szentkirályi bölcsőde-ügyével alig pár perc alatt végezzenek a képviselők, és ráfordulhassanak az új településrendezési tervre, amit december 31-ig kötelező elfogadnia a testületnek.
A lakosságtól érkeztek bőven írásban is észrevételek, a közmeghallgatásról pedig itt írtunk, a javaslatok jórészét elfogadta és beépítette a tervezetbe az előterjesztés.
Dr. Czeglédy Csaba (független) azt kifogásolta, a Szombathelyi Törvényszéktől kell megtudnia a városnak, hogy milyen belvárosi fejlesztést tervez az egyházmegye. A képviselő arra utalt, hogy a lakossági vélemények között e-mailben fogalmazott meg kérést a Szombathelyi Törvényszék elnöke a Szily János utca 7. alatti épületük fejlesztéséről, és ennek kapcsán írta levelében dr. Szabó Sándor, hogy a Szombathelyi Egyházmegye is ingatlanfejlesztést tervez az egykori börtön területének jelentős részén, amire a 130 éves épület átalakítása, részleges bontása után nyílna lehetőség. A felszólaló nehezményezte azt is, hogy a törvényszék első embere lakossági észrevételként fogalmazta meg kérését. A képviselő felháborítónak találta, hogy az egyház hivatalosan nem egyeztetett a várossal. Czeglédy szerint Szombathelynek van joga eldönteni, hogy mihez kezd a belvárossal, ha valamikor lebontják a börtönt, és megvalósul az intermodális csomópont a vasútállomásnál, azaz elköltözik az Ady-térről a buszpályaudvar. Ő például egy széles sétálóutcát képzelne el a Szily János utcától az Ady-térig, utóbbi helyén pedig egy a századelőt idéző, szökőkutas, zöld közparkot. Lehet, hogy más erről mást gondol, de ő semmiképp sem támogatná, hogy akár kollégium, akár idősotthon épüljön a volt börtön helyén, mondta. Mert állítólag ezekről szól a fáma.
Dr. Nemény András polgármester más véleményen volt, elmondta, hogy informálisan az egyház körülbelül két éve beszámolt neki a terveikről, ami egy 15-18 milliárdos beruházás lenne, teljesen átépítenék a börtönt és idősotthont alakítanának ki benne. Elfogadta Czeglédy érvét, hogy erről hivatalos tájékoztatás kell az egyháztól, levelet írnak nekik emiatt. Ő minden olyan elképzelést támogat, jöjjön az a katolikusoktól, evangélikusoktól, vagy akár magánszemélytől, ami idősotthon felépítést célozza Szombathelyen. Ezekre a bentlakásos otthonokra ugyanis óriási igény van, hangsúlyozta. Nemény szerint teljesen legitim, hogy ebben az ügyben különbözik az álláspontjuk Czeglédyvel, előfordul ilyen, ez a demokrácia. A független képviselő azért még visszaszólt a polgármesternek: "a belváros hosszútávú fejlesztése a tét, szomorú, hogy ezzel az üggyel így kell találkoznunk, ha tudomása van az egyház szándékáról, hozza be azt napirendi pontként", mondta.
Egyetértett Czeglédy Csabával Horváth Gábor (Fidesz), aki arról beszélt, hogy a lakossági fórumon is elhangzott, csak a munkafüzetben lévő 114 pont közül lehet bármelyiket véleményezni, új témákat behozni tilos, ehhez képest olyan kérések jöttek, amelyek nem az eredeti tárgyhoz tartoztak. Ilyen volt az eladott termálfürdő területének átminősítésére vonatkozó kérés Horváth Rolandtól, amit nem támogatnak. És ilyen a törvényszék kérése is, ami tulajdonképpen arról szól, hogy engedjék el nekik a helyi építési szabályzatban kötelező kiskert megépítését.
Ez műszakilag egyébként előfeltétele annak, hogy ott az egyház később fejleszthessen. Így függ össze a kettő.
A belvárosi körzet képviselője, Dr. Takátsné dr. Tenki Mária (Fidesz) szerint Czeglédy széles sétálóutcáról alkotott elképzelése nem is lenne kivitelezhető, mert nem csak a börtön épületét kellene elbontani, hanem magánszemélyek ingatlanait is kisajátítani. Ami semmiképpen sem fog menni. Ő támogatná, hogy a bíróság optimalizálhassa működési feltételeit, mondta, és azt kérte, engedjenek nekik, mert ez lehetne az első lépés a belváros rehabiltiációja felé.
Végül a képviselők szavaztak Czeglédy Csaba módosítójáról, amiben azt javasolta, hogy az előterjesztésből vegyenek ki minden olyat, ami tartalmában kérelem, nem pedig észrevétel, vagy vélemény. A képviselők nem támogatták a Czeglédy-Horváth közös javaslatot, és a közgyűlés elé terjesztett eredeti változatot fogadták el, ami a volt börtönre érvényes szabályok megváltoztatását jelenti, és ezzel zöld utat ad az egyházmegye és a törvényszék terveinek.
A régi börtön épületét részlegesen lebontanák és újraépítenék, a déli szárnyra viszont emeletet húznának fel, hasonlóan az északi szárny kialakításához.
A terület állami tulajdon, és a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) kezelésében van. Az anyagban lehet olvasni, hogy a törvényszék egyeztetett már az MNV-vel, arról viszont nincs benne konkrét információ, hogy pontosan milyen célra hasznosítanák a lebontott és újjáépített börtönépületet.
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.