Szélrózsa: néptáncest az a nemzeti összetartozás emlékhelyéért
Telt ház várta az est fellépőit, a város és a környék összes jelentős néptánc- és népzenei együttese bemutatta produkcióját a közönségnek. Nyitó mozzanatként mindannyian a parkettre vonultak, és mécsesekből kirakták Nagy-Magyarország körvonalát.
Őrvidéktől Erdélyig, Felvidéktől Vajdaságig körb utazták a táncosok a Kárpát-medencét. A Pesovár Ernő Alapfokú Művészeti Iskola növendékei vasi táncokkal, a Boglya Népzenei Együttes magyarbecei dallamokkal készült erre az estére. Fellépett az Ungaresca, bemutatkoztak a Reményik iskola néptáncos növendékei, a Szökős Néptáncegyüttes tagjai rimóci dallamokra ropták. Ők voltak a gála főszervezői is, Molnár Péter, a csapat művészeti vezetője így fogalmazott:
– Valamennyien a Kárpát-medence kulturális örökségéből, hagyományaiból táplálkozunk, nap mint nap ezt a kultúrát műveljük, megpróbáljuk beleplántálni a fiatalságba is. Kötelességünk, hogy gondoljunk a határon túli magyarokra, a Kárpát-medencei magyar közösségekre, és egy ilyen gondolatot felkaroló emlékműnek a segítői, támogatói lehessünk.
A kétrészes műsor szünete előtt Horváth Csaba szólt a jelenlévőkhöz. Felidézte, hogy 2020 januárjában hét civil szervezet összefogásával (a Honderű Asztaltársaság Egyesület, a Polgári Egyesület Szombathelyért, a Polgárok a Városért Egyesület, a Klapka György Lovas Polgárőr és Hagyományőrző Egyesület, a Rákóczi Szövetség Vas Megyei Szervezete, a Szülőföld Egyesület, valamint a Vas Megyéért Egyesület) létrejött a Nemzeti Összetartozás Szombathelyi Emlékbizottsága, ami felhívást tett közzé egy hiánypótló Trianon-emlékmű létrehozására, közadakozásból.
– Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ez az emlékhely létrejöjjön. A város lakossága megemlékezhet az 1920. jún. 4-én megszületett békediktátumról, ami a magyarságnak a sorstragédiája is.
Az alkotói tervpályázaton Lieb Roland és Rónaszéki Linda közös munkája, a Szélrózsa nyert. A megvalósítás 50 millió forintba kerül, számlaszámra gyűjtik a hozzájárulásokat. Az eddigi legnagyobb adományt, egymillió forintot Vargyas Csaba ajánlotta fel, őt elismerő díszoklevéllel köszöntötték. A rendezvényen jelen volt dr. Nemény András polgármester is, aki arról számolt be, a város 3 millió forintot ajánlott fel az emlékhelyre. A gála második felvonását a gencsapátiak nyitották, akik lakodalmas hangulatot idéztek meg.
– Horvátországban egy magyar sziget, Szlavónia, Szentlászló táncaiból a 60-70-es évek lakodalmainak hangulatát szeretnénk elhozni, Éjfél után címmel – mutatta be a műsort Varga Albin, a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes vezetője. – – A kornak megfelelő ruházatban adjuk elő, nemcsak vonósokkal, hanem tamburások is beszállnak.
A folkest teljes bevételét az emlékhely kialakítására fordítják. Majtényi László a Vas Megyei Közgyűlés elnökének kezdeményezése nyomán támogatói jegyeket bocsátottak ki, hogy az emlékmű valóban közösségi felajánlásból épüljön fel, és az összefogás, összetartozás jelképe legyen. A gálán már meg lehetett vásárolni az 1000, 5000 és 10 ezer forint értékű támogató jegyeket, jelenleg pedig a Reményik iskolában és az Őrvidék Házban is kaphatóak. Az emlékbizottság várja a magánszemélyeknek, vállalkozásoknak, civil szervezeteknek a jelentkezését, akik részt vennének az árusításban. Az emlékműről, a jegyekről a https://polgaravarosert.hu/ weboldalon található meg az összes információ.
Szirmok, nyíló virág, éltető erő
A nemzeti összetartozás emlékhelyét az Ezredévi parkban állítják majd fel. A megálmodói: Lieb Roland okleveles építészmérnök, szobrászművész és Rónaszéki Linda képzőművész, az alkotópáros egy népi virágmotívumból indult ki. A pályamű elnevezése arra utal, hogy a szélrózsa minden irányába szétszóródott a magyarság. A kompozíció fő alkotóeleme a hét darab, betonból kiöntött, monumentális méretű virágszirom, amely az elszakított országrészeket szimbolizálja, méretük, az elcsatolt területek nagysága szerint, különböző. A kompozíció közepén, szintén acélból készült bimbó áll, amely a nyíló virágot, a sarjadó életet, a reményt jelképezi, s körülötte megjelenik a történelmi Magyarország sziluettje. Mindezt víz veszi körül a kör alakú medencében, utalva arra, hogy a víz éltető erő, a nemzet életerejének a kifejeződése.
A résztvevők
Fellépett a Reményik iskola Bölicze, Bariska és Möndölecske néptánccsoportja, a Vasi Kislegényczéh, a Dr. Pesovár Ernő művészeti iskola Lókötő és Mákszem csoportja, az Ungaresca Táncegyüttes, az Ungaresca Senior Néptáncegyüttes, az ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes és a Gencsapáti Hagyományőrző Néptáncegyüttes.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.