Szemedben a csillagok: újabb emléktáblák kerültek ki a szombathelyi hírességek sétányára
2020-ban hozták létre a szombathelyi (kötődésű) hírességek sétányát a Savaria Mozi mellett, elsőként Törőcsik Mari, Benkő László és Jordán Tamás lapott csillagot. 2021-ben az énekes Horváth Charlie és a jazz-zenészként ismert Márkus Tibor következett.
Idén ismét zenészekre esett a választás, Petró János a Savaria Szimfonikus Zenekar alapító karnagya, főzeneigazgatója volt. Az ünnepségen özvegye Králik Judit, unokái Dorka és Janka, valamint dédunokája vettek részt.
Petró János 1937-ben Répceszemerén született. Munkásságát számos szakmai díjjal ismerték el, 2012-ben Az évvasi emberének választották. „Nem a szó a kenyerem, hanem a zene. Egész életemben háttal voltam a közönségnek, most viszont szemben állhatok azokkal, akik tapsolnak nekem” – ezt nyilatkozta 2015-ben, a Vas Megyei Prima Díj átvétele után a karnagy. Petró János ötévesen kezdett zongorázni. 1960-ban a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán karmesteri diplomát szerzett. Tehetsége hamar kitűnt, már főiskolásként díjat nyert a Világifjúsági Találkozón. 1962-ben alapította meg a Szombathelyi Szimfonikus Zenekart, amelynek harminc éve át zeneigazgatója és vezető karmestere volt. Nevéhez fűződik, hogy a Nemzetközi Bartók Szeminárium és Fesztivál Szombathelyre került. Zsűritagja volt a Magyar Televízió Karmesterversenyének, közreműködött lemez-, rádió- és tévéfelvételek elkészítésében. Dirigált számos hazai éskülföldi hangversenyteremben. Karmesteri tevékenységéért, zenei kultúránk nemzetközi hírnevének öregbítéséért többek között Liszt-, Bartók Béla–Pásztory Ditta díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjével jutalmazták. |
Erős Attila a Lord együttes gitárosaként ismert, többször korszakban is játszott az együttesben, a jelenlegi formációnak 2000 óta óta tagja.
A Wikipédia szóccikében ez áll róla: gyermekéveit Újkéren töltötte. Nyolcadik osztályos korában kapta meg édesapjától az első igazi hangszerét, egy Jolana Tornado elektromos gitárt. Győrben tanult tovább. A kollégiumban összeállt néhány osztálytársával, és az akkor aktuális dalokat játszották. Autodidakta módon képezte magát, sosem ment el zenét tanulni. 1972-ben az iskola befejezése után az NDK-ban egy hajógyárban dolgozott mint hegesztő. Itt ismerkedett meg Románszki János és Pálfi József zenészekkel, akikkel közösen zenekart alapítottak. 1972 és 1975 között "vendéglátózni" jártak hármasban az NDK-ban. Itt kezdte meg gitáros pályafutását. Hazaérkezése után először ugyancsak vendéglátózott, de csak mint énekes. Ezt követően egy vasvári rockzenekarba került, ahol Sweet-, Slade-, Deep Purple-dalokat játszottak. Itt Kányási Mihály gitárjátéka hatására döntött úgy, hogy ő is véglegesen ezt a hangszert választja. Először 1976-ban került a Lord zenekarba, de nem sokkal később bevonult katonának. A katonaévek alatt határozta el, hogy saját zenét szeretne játszani. 1978-ban írta első dalait. Leszerelése után a Lord helyett visszatért a korábbi vasvári zenekarába, ahol azonban nem találta meg számításait. Egyik helyről a másikra csapódott. 1979 februárjában a szombathelyi Ifiházban Vida Ferenc és Szántai Gyula Kacsa megkeresték, és kérték hogy csatlakozzon ismét hozzájuk. 1992-ben családi okok miatt újra kilépett a zenekarból, ahova véglegesen 2000-ben tért vissza. Azóta is a Lord zeneszerzője, gitárosa. Két lánygyermek édesapja, egy lány és egy fiúunoka nagyapja. Unokáinak édesapja a Lord korábbi billentyűse, Beke Márk. Sokáig Szombathelyen lakott, jelenleg Debrecenben él. |
Az ünnepségen Kiss-Vincze Eszter fuvolázott, aki a Petró-családdal szoros kapcsolatot ápol, Vas István Andor pedig a Lord együttes legismertebb dalát, a Vándort játszotta el.
Borítókép: Farkas Mihály (balról), a sétány ötletgazdája, Králik Judit, Erős Attila és Farkas Mihály felesége
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.