Szén-monoxid, a láthatatlan gyilkos: életet menthetnek az érzékelők
A láthatatlan gyilkosnak nevezett gáz néhány napja Nagykanizsán egy háromtagú család halálát okozta, Vas megyében szerencsére az elmúlt években nem történt tragédia. Ez valószínűleg annak köszönhető, hogy egyre többen szerelnek fel jelzőkészüléket. Egy séi család megosztotta a decemberi tapasztalatait a Szombathelyi Televízióval.
- Hazajöttünk Szombathelyről, bekapcsoltuk a fűtést, és az aznap beszerelt elszívót gondoltuk, hogy kipróbáljuk, hogy működik. Hát fél percen belül jelzett is a mérő. Rohantunk be, kiírta, hogy menekülés, hívja a 112-őt, úgyhogy eszerint jártunk el.
A tűzoltók perceken belül megérkeztek, és kiderült, valóban magas volt a házban a szén-monoxid-koncentráció. A kazán néhány méterre van a gyerekszobától, ezért is döntött úgy a család, hogy jelzőkészüléket szerel fel. Az eset óta a korábbi nyílt égésterű készüléket egy modern, biztonságos berendezésre cserélték.
A napokban Csepregen is a jelzőkészülék mentett életeket. 2017-ben 21, tavaly viszont már 31 esetben riasztották a vasi tűzoltókat szén-monoxid-szivárgás miatt.
Balogh Eszter, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője azt mondta az esetekről:
- Minden évben felhívjuk a figyelmet, vásároljanak szén-monoxid-érzékelőket, és ezeket el is helyezik a lakásban. Ezek a mérőműszerek sok esetben érzékelik a co-t és jeleznek. Ezért is lehet ez a növekvő tendencia.
Egy szakportál összegyűjtötte azokat a tanácsokat, amelyekkel megelőzhetőek a tragédiák:
A szén-monoxid érzékelő életet menthet, de a megfelelő készülékek is csak akkor biztonságosak, ha azokat jól használjuk.
Tízezer forintért már megbízható jelzőkészülék kapható, de emellett az is fontos, hogy a tüzelőberendezéseket és a kéményeket is rendszeresen ellenőriztessük.
Érdemes olyan terméket venni, amihez van részletes leírás, magyar nyelvű használati útmutató
Tanácsos ezeknek a készülékek felszerelését szakember segítségével elvégezni
A szerkezeteket célszerű 1–1,5 méter távolságra elhelyezni a fűtőberendezéstől, lehetőség szerint az alvás vagy állandó tartózkodásra szolgáló helyiség felé nézzen 1,5–2 méter magasságban, a falak sarkától pedig minimum 30 cm távolságban.
Tudni kell ezekről a készülékekről, hogy mindegyiken kell lennie egy teszt- vagy próbagombnak, amely segítségével megbizonyosodhat a vásárló, hogy a készülék valóban működik-e.
A hatóság nyomatékosan felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy ezek a termékek csak – a gyártó által – meghatározott ideig használhatóak, ezért különösen fontos a készüléket legkésőbb a határidő lejártakor kicserélni. Semmi szín alatt ne bízzunk meg abban az érzékelőben, amelyik ezt az élettartamot meghaladta!
Nem szabad kizárólag a szén-monoxid mérőre bízni a család életét. A fűtőberendezéseket minden évben ellenőriztetni kell. És arról is gondoskodni kell, hogy a kéményseprők a rendszeres ellenőrzést elvégezhessék.
Hova nem szabad szén-monoxid vészjelzőt felszerelni?
Épületen kívül
Szekrénybe vagy az alá
Közvetlenül a mosogató vagy tűzhely fölé
Ablak, ajtó közelébe, vagy olyan helyre, ahol légáramlat, huzat az érzékelést befolyásolhatja, pl. beszívó vagy elszívó ventillátor/légtechnikai nyílás közelébe
Ahol a levegő áramlását valami, pl. függöny vagy bútor akadályozhatja
Ahol a por vagy egyéb szennyeződés összegyűlhet és elszennyezheti az érzékelőt, megakadályozva annak működését
Olyan helyiségbe, ahol a hőmérséklet -10˚C alá süllyedhet, vagy 40˚C fölé emelkedhet
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.