Szénmonoxid-érzékelőt kaphat minden szombathelyi háztartás
A javaslatot a szombathelyi otthonok biztonságával indokolta.
A szén-monoxid színtelen, szagtalan gáz, ezért életet menthet, ha a fűtőeszköz egy-másfél méteres körzetében, fejmagasságban működik egy szénmonoxid-érzékelő.
Szombathelyen a közelmúltban történt tragédia, november 6-án egy Malom utcai lakásban reggel találták meg egy fiatal édesanya holttestét a fürdőszobában, ahol nyílt égésterű vízmelegítő üzemelt csukott ajtó és ablak mellett. A lakásban nem volt szénmonoxid-érzékelő, a tűzoltók mérőműszerei kimutatták a szén-monoxid jelenlétét a levegőben.
Egy nappal korábban Szombathelyen egy Bárdosi Németh János utcai társasházi lakásban életet mentett a szénmonoxid-érzékelő, és idén januárban ugyanez történt Vásárosmiskén egy családi házban, ahol a műszer csipogása előzte meg egy ott lakó család tragédiáját. Rendeltetésének megfelelően működött az érzékelő augusztusban egy kőszegi fogorvosi rendelőben és egy szombathelyi szombathelyi lakásban is.
Sokan a fűtési szezonhoz kötik ezeket az eseteket - az esetek 60 százaléka egyébként valóban ekkor történik - , holott több háztartásban egész évben gázüzemű, fali vízmelegítővel, kazánnal állítják elő a meleg vizet, így a szénmonoxid-mérgezés veszélye egész évben fenyeget. Fontos, hogy klímát, páraelszívót, vagy beépített szagelszívó-ventilátort szakember telepítsen, hiszen ezek együttes használata is befolyásolja a lakás légáramlását. A nyári melegben lecsökkenhet a kémény huzathatása, így fokozott a veszélye annak, hogy visszaáramlik a szén-monoxid a lakótérbe.
Nyílt égésterű készülékek esetében az égéstermék hőmérséklete és a lakáson kívüli, környezeti hőmérséklet különbségéből adódó nyomáskülönbség befolyásolhatja a kéményhuzathatását. Minél magasabb a külső hőmérséklet, annál kisebb a nyomáskülönbség, ami gyengíti a kémény huzathatását. Visszaáramláshoz vezethet továbbá a karbantartatlan gázkészülék, illetve azon háztartási eszközök, amelyek működésük közben megváltoztathatják a lakásban uralkodó nyomásviszonyokat. Ilyenek a konyhai szagelszívók, a ventillátorok és a klímaberendezések is. Ezeket a készülékeket nem szabad a tüzelőberendezéssel egyidejűleg használni.
A tűzoltók tapasztalatai szerint minden negyedik szénmonoxid-mérgezéses eset a fürdőszobában történik. Az ott üzemelő fűtőkészülékek, kombi gázkészülékek, illetve az átfolyós rendszerű vízmelegítők a mérgező gáz elsődleges forrásai.
Tavaly év végéig 31 esetben riasztották a Vas megyei tűzoltókat szén-monoxid miatt. Öten szenvedtek valamilyen mértékű szén-monoxid mérgezést, két emberen viszont már nem lehetett segíteni.
Fotó: illusztráció/112Press.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.