
Minimális szennyeződés került a szombathelyi ivóvízbe, de aggodalomra semmi ok
Sajtótájékoztatót tartott pénteken délután a Vasivíz Zrt., ahol beszámoltak az éves közgyűlést megelőző igazgatósági és felügyelőbizottsági ülésen megtárgyalt közérdekű információkról, a társaság gazdasági eredményeiről, fejlesztéseiről, és az ivóvíz minőségéről, ellenőrzési rendjéről. A sajtótájékoztatón részt vett Krenner Róbert vezérigazgató, dr. Nemény András polgármester, Vámos Zoltán főispán és dr. Király Ildikó megyei tisztifőorvos. Krenner Róbert azzal kezdte, egy elég mozgalmas héten vannak túl, történt jó néhány olyan gazdasági, műszaki, illetve minőségi változás, ami indokolttá tett egy sajtótájékoztatót.
Múlt héten dr. Nemény András kezdeményezésére tartottak egy főtulajdonosi egyeztetést a városházán, nemrég pedig az igazgatósági és közügyelőbizottsági ülés is lezajlott, ami a május 23-ára tervezett közgyűlést készítette elő. Itt elfogadták az éves beszámolót, beszámoltak a rekonstrukciós források eddigi és az idei évre tervezett felhasználásáról, illetve egy vízminőségi problémát is megvitattak.
Sikeres évet zárt a Vasivíz
A vezérigazgató elsőként arról beszélt, hogy egy hosszú és mostoha időszak után végre eredményes évet zártak: a tavalyi évben 616 millió forintos adózás előtti eredményt értek el, ez egy óriási változás a cég történetében. Elárulta, az idei évre előrevetítve is 116 millió forintos eredménytervet kalkuláltak. Mindez annak köszönhető, hogy a víziközmű ágazat egy önálló államtitkárságot kapott az energiaügyi minisztériumon belül, melynek élére V. Németh Zsolt került, aki annak idején a Vasivíz felügyelőbizottságában ült és részletesen ismeri a cég történetét, nehézségeit, és ezeket az ismereteket tudta kamatoztatni olyan miniszteri rendeletekkel, melyek segítették az ágazat és cég eredményes működését.
„A gazdasági mutatók mellett óriási fejlődést jelentett az, hogy nem csak számokban, hanem a víziközmű rendszerek állapotában, rekonstrukciós forrásokban is milliárdos nagyságrendet tudtunk tervezni, illetve részben elkölteni a tavalyi évben és az idei évben is. Tavaly 3 milliárd 377 millió forintos alaptámogatást kapott a cég a központi forrásból, az idei évben pedig 2 milliárd 765 millió forintot, aminek nagy része rekonstrukcióra fordítható” – tudtuk meg.
Évtizedes probléma ugyanis a víziközműrendszerek állapota. Ezeknek ugyanis az önkormányzatok a tulajdonosai, így nekik kellene fejlesztési forrást biztosítani a rekonstrukciókra, de mivel az önkormányzatok nehéz anyagi helyzetben vannak, nagyon sok az elmaradás. A Vasivíz ezt az összeget gyakorlatilag tűzoltás jelleggel mindig azokra a műszaki rendszerekre fordítja, ahol legszükségesebb a beavatkozás, az önkormányzatok pedig az elkészült létesítményeket, fejlesztéseket kapják tulajdonba.
Szennyeződés került a vízbe
Beszélt arról is, hogy tavaly az igazgatóság komplex vizsgálatot végzett a megyében az ivóvíz minőségéről, az ivóvízvizsgálati rendszerről, annak hatékonyságról, a laboratórium tevékenységéről és megállapították, hogy szerencsére még mindig a víziközmű hálózatból vett ivóvíz a legbiztonságosabb élelmiszer Magyarországon. Ám sajnos az elmúlt évtizedekben a nagyobb településeken, így például Szombathely környékén is fokozatosan ki kellett kapcsolni a szolgáltatásból a talajvizes kutakat, mert egyre jobban elszennyeződik a talajvizes réteg, ezért a vízbázisokat a városoktól egyre messzebbre kell kitolni.
„Eddig a gyakorlatban mindig az történt, hogy talajvizes kutakat, forrásokat ugyan elveszítettünk, de a rétegvízből – a talajvízszint alatt egy agyagréteggel elválasztott viszonylag biztonságosabb réteg – előállított vízben még nem tapasztaltunk szennyeződést, nem kellett beavatkoznunk. Január végén viszont egy alkalommal a laboratóriumunkban épp egy műszer tesztelésénél kimutatták a kolléganők, hogy észlelhetőségi határértéket meghaladó, de még vízminőségi határértéket meg nem közelítő vegyületet találtak már a rétegvízben is. A kollégák gyorsan próbálták kiszűrni, hogy ez a vegyület honnét kerülhetett a hálózatba, két irány volt lehetséges: vagy a mi általunk üzemeltetett közműves kutakból, vagy esetleg a város környékén lévő ingatlanoknál lévő házi vízműből, saját kútból” – árulta el.
Egy-másfél napon belül sikerült megállapítaniuk, hogy egy városhoz közeli kútba jutott be triklór-etilén szennyeződés, de szerencsére olyan kis mennyiségben, hogy a határértéket még meg sem közelítette. Megtették az azonnali beavatkozásokat, leállították a kutat, sőt, a biztonság kedvéért még két környéken lévő kutat is és elkezdték vizsgálni, hogy megjelent-e a nem Vasivíz-üzemeltetésben lévő kutakban a vegyület. Néhány helyen sajnos kimutatták a vizsgálatok a szennyeződést, így rögtön felhívták az ottani tulajdonosok figyelmét ennek a kockázatára és jelentették a hatóságnak is az esetet. Azóta már két egyeztetés is lezajlott és elindult a hatósági eljárás is, melynek célja elsősorban a vegyület forrásának feltárása, illetve a terjedés fokozódásának minimalizálása.
Ez a sajtótájékoztató apropója is, hiszen mint Vámos Zoltán elmondta: az ivóvíz nem játék, és minden olyan pletyka, híresztelés, ami az ivóvíz minősége kapcsán napvilágra kerülhet, olyan folyamatokat indít el, amit minél gyorsabban tisztázni kell. Kijelentette: a szombathelyi ivóvíz biztonságos és fogyasztható, az ivóvízhálózatot folyamatosan monitorozzák, ellenőrzik, így derült fény még időben erre a szennyeződésre is, így nem volt szükség népegészségügyi beavatkozásra.
Elmondta, a K51-es újperinti tartalékkútban azonosították a triklór-etilént, az érintett területen döntően ipari létesítmények állnak, amelyek potenciálisan lehetséges források lehetnek. Ezeket az elmúlt héten személyesen megkeresték, elkérték a szükséges adatokat és információkat, az eljárás következő részében pedig olyan kötelezéseket tesznek majd az irányukba, amelyek lehetővé teszik további mérések, pontosítások elvégzését, hogy lokalizálni tudják a szennyeződést, és meg tudjanak tenni minden szükséges lépést annak érdekében, hogy meg tudják szüntetni és a jövőben ne okozzon több problémát.
Közös feladat az önkormányzattal a lakosság bevonása a vizsgálatba. Hiszen bár a rétegvízben jelent meg a szennyeződés, döntő szerepet tud játszani a hatósági eljárásban, ha az érintett területen – döntően Körmendi út, Újperint, Petőfi-telep környékén – tudnak magánkutakból is mintát venni.
Dr. Nemény András elmondta: az első pillanattól kezdve minden információ birtokában vannak a szennyeződéssel kapcsolatban, ez szerinte nagyon fontos, hiszen a vízről, a közös kincsünkről van szó, ezért elengedhetetlen az is, hogy közösen hozzanak döntéseket és közösen vállalják a felelősséget is. Ez egy olyan megoldandó feladat, amiben a városnak is van dolga és felelőssége, ezért szorosan együttműködve a hatósággal és a Vasivíz Zrt.-vel teszik, amit kell. Hangsúlyozta: egy tartalékkútról van szó, ahol azonosították a vegyületet, amit csak üzemzavar vagy a vízhiányos nyári hónapokban használnak, tehát nem megy folyamatosan.
„Mindenkinek elemi érdeke, hogy a saját kútjában lévő víz rendben legyen, ezért mindenkitől kérjük, hogy ne bagatellizálja el ezt a problémát, saját maga és környezete érdekében is jelezze, ha van kútja és meg tudjuk vizsgálni” – hangsúlyozta a polgármester. Hozzátette: ha sikerül kideríteni a szennyezés forrását és jöhet következő lépésként a megoldás, természetesen abban is szerepet vállal a város és biztos abban, hogy az állam is partner lesz, ha netalán nagyobb beavatkozást igényel a helyzet, hiszen az elmúlt években is nagy segítséget nyújtott V. Németh Zsolt államtitkár a Vasivízi Zrt. működésében.
„A legfontosabb, hogy a víz teljesen tiszta, folyamatosan ellenőrizve van, és ha bármi változás történne, azonnal jeleznénk, hiszen mi mindig az őszinteséget, a teljes transzparenciát képviseltük és ez így lesz a jövőben is. Nem szabad felülni semmilyen rémhírnek, mert most rendben van minden, és azon dolgozunk, hogy ez így is maradjon” – öntött tiszta vizet a pohárba dr. Nemény András.
Czömpöl Bianka
Fotó: Lutor Kata

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.