Szent István Európát választotta
Hagyományosan ünnepi szentmisével kezdődött Szombathely város augusztus 20-i ünnepsége. A Kálvária templomban tartott liturgia főcelebránsa Fazakas Z. Márton OPraem csornai premontrei apát volt. Az ünnepség a Szent István-szobornál az országzászló ünnepélyes felvonásával kezdődött.
Elhangzott a Himnusz, majd Szabó Róbert Endre, a Weöres Sándor Színház színésze Reményik Sándor Mindennapi kenyér című versét mondta el. Az ünnepi műsor Domby Bertalan előadásával folytatódott: az István, a király című rockoperából az Oly távol vagy tőlem című dalt adta elő, majd ünnepi beszédre került sor – dr. Nemény András polgármester szólt a megjelent polgárokhoz.
– A magyarok történelmének legrégebbi és – kétség sem férhet hozzá – a legjelentősebb történelmi eseményét ünnepeljük ma. Egy olyan eseményt, amelynek fókuszában egy személy áll. Úgy is mondhatnánk, történelmünk megállt egy pillanatra, és egyetlen emberben – I. Istvánban – koncentrálódott minden, a múltunk és a jövőnk – kezdte beszédét a polgármester, hangsúlyozva, hogy az, hogy több mint ezer év után is köszönetet mond Szent Istvánnak egy ország, mutatja, hogy a legméltóbb ember vezette népünket ebben a sorsfordító időben.
– Az, hogy van egyáltalán ország, amelyik köszönetet tud mondani, bizonyítja, hogy sikerült mindaz, amiért küzdött. Sőt, talán még több is. Mert nem csak országunk van; egy közös területünk, ahol élünk, hanem nemzetünk is. Azaz közös nyelvünk, kultúránk, értékeink. Határon innen és határon túl is – emlékeztetett dr. Nemény András, majd államalapító királyunk sikerének titkát az értékekben, az értékválasztásban ragadta meg, mely 1000 éven át segített át minket nehéz időszakokon:
– István a kereszténységet választotta, István a nyugatot választotta, István Európát választotta. István a jövőt választotta a múlttal szemben, a tiszta emberi értékeket a zavaros pogány hagyományokkal szemben. István a nyitást választotta a bezárkózás helyett. Megmutatta, hogy egy erős országnak nem félnie kell területén élő más nemzetiségektől, hanem még erősebbé válni általuk – hangsúlyozta a polgármester, hozzátéve, hogy az értékek választása és magtartása, bár egyaránt nehéz feladat, Istvánnak sikerült: – Talán azért történhetett ez így, mert ő egyszerre volt cölöp és iránytű. Mélybe levert erkölcsi igazodási pont és örök érvényű útmutató tanítás a mindig változó világ kihívásaihoz.
Dr. Nemény András ezután mostani, gyorsan változó világunkról szólt, melyben stabil erkölcsi alapok és biztos iránytű nélkül könnyen elvesznénk. Ehhez azonban értenünk kell az istváni üzenetet, s főként, tenni érte: Mindenkinek a saját területén, kormánynak, városvezetésnek, mindkettő ellenzékének egyaránt.
– Én hiszek abban, hogy az embernek a szülőföldjével különleges kapcsolata van. Ez a kapcsolat, kötődés nemcsak lelki és fizikai, hanem kémiai, fiziológiai is. Azaz hosszú, egészséges és boldog életet elsősorban ott tudunk élni, ahol születtünk, az anyaföldünkön – húzta alá a polgármester, hozzátéve, ez akkor valósulhat meg, ha a többi feltétel – munka, minőségi kikapcsolódás, színvonalas oktatás, méltó időskor, szolgáltatások – is biztosítva van.
– A mi közös dolgunk, hogy mindezt megteremtsük – tért rá dr. Nemény András Szent István üzenetének aktualitására –: mindazok, akik az ő útját járják, legyenek bár sok tekintetben különbözőek, a lényeget tekintve mégis azonosak, sorsközösségben élnek. Sorsközösségben élünk mi is itt Szombathelyen. Így az ünnepi kenyér, amit hamarosan megszegünk és megosztunk egymással, nem más, mint a közös élet kenyere, az összetartozás kenyere.
– Amikor veszünk belőle, gondoljunk erre – mondta el, majd azt kívánta, érjük el, hogy a hazánk és ezen belül a szűkebb hazánk, Szombathely legyen minden itt élő ember igazi otthona. Olyan hely, ahol mindenki meg tudja élni azt a teljes életet, amire hivatott és amit aztán tovább ad majd az utódainak – zárta ünnepi beszédét dr. Nemény András.
Az ünnepi beszédet koszorúzás követte, majd az 51. számú Sík Sándor Cserkészcsapat tagjai körbekínálták a megszegett új kenyeret. Az ünnepséget a Szózat éneklése zárta.
Közreműködtek még: Szombathely Város Fúvószenekara és a Szombathelyi 11-es Huszár Hagyományőrző Egyesület.
TP
Fotó: Bonyhádi Zoltán
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.