Szigorították az osztrákok a belépés feltételeit a magyar határon, de az ingázók továbbra is járhatnak munkába
A határátkelőkön (mind a nemzetközi forgalom, mind pedig az osztrák és magyar állampolgárok számára rendelkezésre álló átlépőkön) egészségügyi ellenőrzést végezhetnek - ebben a rendőrök mellett katonák vesznek részt. A Magyarország és Szlovénia felől érkezők akkor léphetnek Ausztriába, ha rendelkeznek érvényes orvosi igazolással, hogy negatív lett a koronavírustesztjük. Az osztrák hatóságok legfeljebb négy nappal korábban kiállított igazolást fogadnak el.
Akinek nincsen ilyen igazolása, az nem léphet be az országba. Osztrák állampolgárok, Ausztriában állandó vagy ideiglenes lakcímmel rendelkezők, vagy életvitelszerűen ott élők átléphetik a határt, de kötelező 14 napos házi karanténba vonulniuk. Ha az ez idő alatt elvégzett koronavírustesztjük negatív lett, ismét elhagyhatják lakásukat, házukat.
Az Ausztrián való, megállás nélküli átutazás biztosított, amennyiben olyan országban igyekszik valaki, amelybe biztonsággal beléphet.
A rendelkezés alól kivételt képez az áruszállítás, illetve nem vonatkozik azokra az ingázókra, akik igazolni tudják, hogy Ausztriában van a munkahelyük. A rendelkezés április 3-ig érvényes, az Ausztria és Magyarország között még nyitva lévő határátkelőt érinti.
Beszéltünk kijáró magyarokkal, akik különböző tapasztalatokról számoltak be. Péntek kora hajnalban Kőszegen még gond nélkül lehetett átjutni, de ugyanarra a munkahelyre a Sopronból induló kollégák 1,5-2 óra késéssel értek oda, mert ott ellenőrizték a belépőket osztrákok. Van olyan meg nem erősített információ is, hogy a vizsgálat időközönként szünetelt.
Az osztrák munkaadók már korábban kiadták a szükséges igazolásokat, van olyan munkahely, amelyik a héten már másodszor állított ki ilyen dokumentumot. A kint dolgozók szerint a magyar oldalon eddig is ellenőriztek, ami miatt jóval több időt vett igénybe a hazajutás, az osztrák szigorítás pedig a kijutást nehezíti. Aki csak teheti, a kinti munkáltató segítségével igyekszik ausztriai szálláshoz jutni, és minimálisra csökkenteni az ingázást. Ez közös érdek, ugyanis még mindig vannak olyan ausztriai ágazatok, ahol rengeteg magyar dolgozik és Ausztria igyekszik működtetni gazdaságát és közszolgáltatásait a rendkívüli helyzetben is.
A kijárók tisztában vannak azzal, hogy egészségügyi szempontból kockázatos az ingázás, betartják az érvényben lévő előírásokat és megpróbálnak olyan megoldást találni, ami ilyen körülmények között is a lehető legtöbb szempontnak megfelelő. Ez – fogalmazzunk így – nem lesz könnyű feladat, mert komoly döntéseket kell hozni.
Borítókép: ARCHÍV FELVÉTEL (múlt szombaton készült) a bucsui határátkelőről
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.