
Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén, most Szlovákiában bukkant fel
„Nagyon komoly és nagyon nagy problémáról van szó. Egyidejűleg ezzel a bejelentéssel azt is szeretném elmondani, hogy a mai kormányülés után az ügyben összeül a nemzeti járványügyi bizottság is” – mondta a szlovák agrárminiszter, akinek szavait a TASR szlovák közszolgálati hírügynökség idézte.
A tárcavezető rámutatott: bízik benne, hogy az ötven év után először előforduló vírusos fertőzést sikerül megállítani. Aláhúzta: a tenyészetekben, ahol a fertőzés előfordulását megerősítették, a teljes állatállományt meg kell semmisíteni.
A betegség szlovákiai előfordulásával kapcsolatban a ma7.sk felvidéki magyar hírportál a szaktárca információira hivatkozva azt írta: a fertőzést Medve, Csiliznyárad és Baka községek tenyészeteiben mutatták ki.
Nébih: hatósági intézkedéseket vezettek be Magyarországon is
Az országos főállatorvos hatósági intézkedéseket vezetett be, miután ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosítottak Szlovákiában a magyar határ közelében – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A közlemény szerint a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep érintett, egy medvei, egy csiliznyáradi és egy bakai szarvasmarha-állományban állapította meg a szlovák hatóság a kórokozó jelenlétét.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos a korábban elrendelt hatósági intézkedéseket azonnal megerősítette, elrendelte a határon átnyúló korlátozási területeken a szükséges hatósági intézkedéseket a súlyos gazdasági kárral járó betegség hazai továbbterjedésének megakadályozása érdekében. Így a meglévő hazai korlátozások továbbra is érvényben maradnak.
A közleményben emlékeztettek: a ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken.
A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.
Továbbra is a legfontosabb, hogy minden, a betegségre fogékony faj tartója fokozottan ügyeljen a járványvédelmi előírások betartására. Az elrendelt szigorú hatósági intézkedések betartására, állataik megbetegedését azonnal jelentsék állatorvosuknak – áll a közleményben.
Süth Miklós: még nem vagyunk túl a nehezén
Még nem vagyunk túl a ragadós száj- és körömfájás járvány nehezén, de remélhető, hogy a járványhoz köthető intézkedések szigorítására nem lesz szükség Magyarországon – mondta az Állatorvostudományi Egyetem stratégiai rektorhelyettese pénteken az M1 aktuális csatornán annak kapcsán, hogy megjelent a vírus Szlovákiában.
Süth Miklós emlékeztetett, hogy a szomszédos Csallóközben három gazdaságban azonosították a kórokozót.
A rektorhelyettes rendkívül fontosnak nevezte, hogy az állattartók, illetve az állatok gondozásában részt vevők nagyon figyeljenek az állatok viselkedésére, az esetleges elváltozásokra, és minden szokatlan jelenséget azonnal jelezzenek a telep vezetőjének. A telepvezetőknek kötelességük azonnal értesíteni az ellátó állatorvost, az állatorvosnak pedig azonnali kötelessége az illetékes hatóságot értesíteni – ismertette.
A figyelemnek erősödnie kell, miután a szomszédos országban történő események azt mutatják, hogy a vírus nem tűnt el teljesen a régióból – hangsúlyozta.
Süth Miklós kiemelte: abban az esetben, ha a betegség valahol igazolódik, továbbra is az eddigi intézkedéseket kell végrehajtani, az állatokat haladéktalanul le kell ölni, hogy a járvány ne terjedjen tovább.
Ahogy a védekező intézkedések, a védőkörzet és a megfigyelési körzet a magyar esetben átterjedt Szlovákiára, úgy most a szomszédos országból át fog terjedni Magyarországra – jelezte.
A következő napok sorsfordítóak lesznek, megint az a kérdés, hogy lesz-e újabb olyan telep, ahol megjelennek a tünetek, illetve a betegség egyértelmű jelei – fogalmazott. Hozzátette: ahogy az elmúlt napokban, úgy most is mindkét hatóság intenzíven végzi majd a munkáját, hogy megóvják az állatállományt mindkét országban.
Süth Miklós elmondta azt is: szombaton az Állatorvostudományi Egyetem hallgatói megkezdik a munkát, háromfős csapatokban segítik a hazai hatósági állatorvosi szűréseket.
(MTI)
Fotó: Pixabay


A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.