Szombathely, a gondoskodó város - dr. László Győző volt a Fogadóóra vendége
– Kihívásokkal szembesült a városvezetés az elmúlt években. Szociális téren hogyan alkalmazkodtak ehhez?
– Nem volt megfelelő a támogatási rendszer, ezért már a covid előtt az első lépéseink egyike volt, hogy bővítettük a hozzáférhetőséget, megemeltük az összegeket, például a gyógyszer- és fűtéstámogatás esetében, megdupláztuk a segélyalapot. Egy gondoskodó városban ez elengedhetetlen. A járvány idején ezt folytattuk: az országban elsőként mosható maszkokat osztottunk, egyszeri 100 ezer forintos támogatást adtunk az állástalanok számára, meghirdettük a Ne cipekedj nagyi! programot. Igyekeztünk mindent megtenni, ami egy önkormányzatnak módjában áll.
– Miként próbáltak javítani a lakhatási helyzeten?
– Egyre nagyobb az igény bérlakások iránt. Olyanok is megjelentek a rendszerben, akik eddig soha nem kértek segítséget. Három oldalról közelítettük meg a problémát. Több bérlakást maguk a bérlők újítottak fel, a ráfordított költséget pedig lelakhatták. Büszkék lehetünk a közösségi bérlakás rendszerre: az ingatlantulajdonos felajánlja az önkormányzatnak a lakását, mi pedig bérlőt választunk. Az albérleti támogatást megemeltük 50 százalékkal, nemrég pedig kibővítettük a hozzáférhetőséget. Gondolkodnánk bérlakásépítésben is, de ez olyan mértékű anyagi befektetéssel járna, hogy állami segítség nélkül nem megy.
– Az egészségügy terén milyen változásokat sikerült elérni?
– A covid ideje alatt megmutatkozott, hogy az alapellátás jól működik. A háziorvosok az első pillanattól kezdve partnerek voltak a védekezésben. Meghirdettük az orvosi életpályamodell programot, ezzel sikerült elérni, hogy az ország többi részével ellentétben Szombathelyen nincs tartósan betöltetlen praxis. Orvosainknak rezsitámogatást nyújtunk. Sikerült olyan ügyeleti rendszert kialakítanunk, ami minden szereplő megelégedésére szolgált. Ha el is vették tőlünk, továbbra is a szombathelyieket szolgálja, így a befektetett munka nem veszett el. A legnagyobb elismerés, hogy a mentőszolgálat elfogadta helyszínként az általunk kialakított rendelőt. Az Egészségügyi Alapellátó körüli parkolók ügyében pedig azt tartom lényegesnek, hogy sikerült teljesíteni a szakmai szereplők kérését, megépítettük a parkolókat, ezáltal helyek szabadultak fel a kórház környékén.
– Alpolgármesterként a nevelés-oktatásért is felel. Mi jellemzi ezt a területet?
– Bárhová megyek az országban, elismeréssel beszélnek a példaértékű bölcsődei, óvodai intézményrendszerünkről. Az óvodáinkat nem központosítottuk, mindegyiknek megvan a saját karaktere, vezetője, ezt fontosnak tartom. Büszke vagyok rá, hogy a ciklusban épült egy új bölcsőde, és elkezdődött egy másiknak is a kivitelezése, ami év végére elkészülhet.
– Forrong a sportélet, elég csak a Haladást és az SZKKA-t említeni. Mi az álláspontja ezekben az ügyekben?
– A Szombathelyi Haladásban az önkormányzat tíz százalékos tulajdonrésszel bír. Amiben tudtunk segíteni, megtettük, kérésre a lehető leghamarabb átutaltuk az idei támogatási összeget. A felelősség a többségi tulajdonosé volt és lesz. Sajnálom, hogy az SZKKA politikai erőtérbe került. Értékesnek gondoljuk a klubot, kiemelten támogattuk mindig is. Arra kellene koncentrálni, hogy a szombathelyi fiatalok rendezett körülmények között tudjanak kézilabdázni. Sportkoncepciónk egyik zászlóshajója a száz százalékban önkormányzati tulajdonú Falco, nagy öröm a hatodik bajnoki cím. Ugyanakkor fontos számunkra, hogy ne csak nézzük a sportot és szurkoljunk, hanem űzzük is. Igyekszünk megmozgatni a várost, erről szól az Ébredj Szombathely! sorozat. Jó látni, milyen sokan részt vesznek a streetball- és futóversenyen vagy a Fitt Mixen.
– Dr. Nemény András polgármester megbízásából egy éve kiemelten figyel a Kámon–Herény körzetre. Itt indul képviselőjelöltként a június 9-i választáson. Mit sikerült elérni eddig?
– 1996 óta a kámoni városrészen élek a családommal, jól ismerem az ott élők problémáit. Harmincéves lemaradást kell orvosolni az utak, járdák, csapadékvíz-elvezetés vonatkozásában, ez nem megy egyik napról a másikra, szisztematikusan kell haladni. Büszke vagyok rá, hogy elkezdődött a kámoni B telep utcáinak felújítása, játszóterek újultak meg, gyalogátkelőhelyek létesültek, rendezettebbé vált a környezet. Ezt a munkát szeretném folytatni, ha megkapom az ott élők felhatalmazását. Vallom, hogy nem hangosnak, hanem ügyesnek kell lenni. Nincs bal- meg jobboldali játszótér és kátyú. Ügyek vannak, amiket el kell intézni, hatékonyan, megtalálva a lehetőségeket.
Krizsán Zsuzsanna
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.