Szombathely az elsők között csatlakozik az Európai Egészségügyi Unióhoz
A közlemény ahhoz a keddi online konzultációhoz kapcsolódik, amelyet a budapesti Szociális Demokráciáért Intézet és a brüsszeli Európai Progresszív Tanulmányok Alapítványa szervezett a vasi megyeszékhely vezetői és Ujhelyi István képviselő részvételével, az Európai Egészségügyi Unió magyarországi kiterjesztésének lehetőségeiről.
Nemény András, Szombathely polgármestere az online megbeszélésen elmondta, hogy Szombathely számára prioritást élvez a közegészségügyi ellátás minőségének érdemi javítása, ezért konkrét javaslatokat állítottak össze a következő időszakra. Egyedi háziorvosi életpályamodellt dolgoztak ki például a szakemberek megtartása érdekében, tizenöt rendelőt magába foglaló új egészségügyi ellátóközpontot hoznak létre uniós forrásból és még ezekben a napokban átadják az új központi orvosi ügyelet is.
Kökény Mihály korábbi egészségügyi miniszter, az Európai Egészségügyi Unióról szóló magyarországi kutatás projektvezetője a konferencia résztvevőjeként kiemelte: a szombathelyi városvezetés tudatos építkezése és egészségügyi koncepciója mindenképpen példaértékű lesz az európai program megvalósítása során.
Ujhelyi István szerint a következő hétéves uniós költségvetésben több mint ötmilliárd eurós keret áll majd rendelkezésre az egészségügyi programokra, amelyből a lehető legtöbb forrást közvetlenül az önkormányzatok egészségügyi programjaira akarnak majd fordítani. A politikus hozzátette: az Európai Egészségügyi Uniónak része kell, hogy legyen az egészségipar fejlesztése és kiépítése is, ebben pedig Szombathely az élen járhat a következő időszakban.
Az Európai Egészségügyi Unió programját kezdeményező képviselő szerint a koncepció célja, hogy európai szintű garanciákat teremtsenek a minőségi közegészségügyi ellátás és betegbiztonság érdekében minden tagállamban. (MTI)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.