Szombathely gyásznapja: A bombatámadás áldozataira emlékeztek
Fél 5-kor a Ferences templom mellett, az Assisi Szent Ferenc Kollégiumnál kezdődött a program. „A bombatámadás áldozatainak” domborműnél ünnepi műsor és ökumenikus szertartás volt. Tóth Dániel énekelt, majd Steindl-Papp Judit evangélikus, Jakab Bálint református lelkész, valamint Kercza Csaba Asztrik ferences atya szólt az emlékezőkhöz. A résztvevők koszorúkat és gyertyákat helyeztek el az emléktáblánál.
Ezt követően a Berzsenyi térre vonultak az emlékezők, az esemény az ELTE Savaria Egyetemi Központ D-épületénél folytatódott. Itt dr. Nemény András, Szombathely polgármestere mondott beszédet.
- Ha valaki hetvenkilenc évvel ezelőtt ezen a helyen, ezekben a percekben itt állt, és körbenézett, akkor egy porban és vérben úszó, fájdalomtól nyögő várost látott. Egy várost, amelynek testét, lelkét, vérkeringését egyaránt óriási pusztulás érte. Akkor azt gondolhatták sokan: itt a vég, nincs tovább, innen nem lehet felállni. A legrégebb óta lakott magyar város, szeretett Szombathelyünk, amely megannyi csapást túlélt korábban is már, azonban ismét magához tért, mert a szíve tovább dobogott. Túlélte ezt a tragédiát is, ám nem volt már olyan, mint mint annak előtte – fogalmazott dr. Nemény András, aki így folytatta.
A szombathelyi városvezetés, balról Horváth Soma alpolgármester, középen dr. Nemény András polgármester és dr. László Győző alpolgármester is lerótta kegyeletét az áldozatok emléke előtt a bombatámadás 79. évfordulóján Fotó: Nagy Jácint
- Mióta polgármesterként köszöntöm az idős szombathelyieket születésnapjukon, mindig megkérdezem az ünnepeltet: Mit csinált 1945. március 4-én? Valamennyien pontosan vissza tudják idézni, hogy a bombatámadás pillanataiban mit mondtak, hol voltak, mit tettek, amikor elmentek a repülők. Ők teljesen másként nézik a háborút – nem akarják megélni újra a történelmet. Nekünk meg kell hallanunk a hangjukat – hangsúlyozta a polgármester, aki egy személyes történetet is megosztott a hallgatósággal.
- A mi családunkban is történt tragédia. Egy ükmamám három leányával együtt meghalt egy 1944 októberi bombatámadásban a Sas utcában. A halotti anyakönyvi kivonatukban ez szerepel: a halál oka légitámadás következtében beállt fulladás. Elszívták előlük a levegőt - az angolszász bombázóknak is el kell számolniuk a lelkiismeretükkel. Ugyanakkor a háború felelőseit is meg kell nevezni. A Bárdossy-kormányt, amely hadat üzent az Amerikai Egyesült Államoknak, Horthy Miklós kormányzót, aki átadta a hatalmat a fasiszta Németországnak, hozzájárulva a holokauszt tragédiájához, valamint Szálasi Ferencet, aki megannyi rémtette mellett Szombathelyre telepített fontos közigazgatási és diplomáciai központokat, céltáblává téve városunkat – emelte ki dr. Nemény András, majd hozzátette: elődeink újraépítették Szombathelyt, amiért örök hálával tartozunk mindannyian.
- Elődeink hitet és reményt adtak, nekünk úgy kell élnünk, hogy -, bár most is élnek agresszorok a világban, akiknek az egyéni, önös érdekük mindent felülír - esélye se legyen egy újabb pusztításnak. Emlékezzünk ma méltó módon az áldozatokra, szeressük egymást, a családunkat, a barátainkat, városunkat, országunkat helyettük is – zárta szavait a polgármester.
A program itt is koszorúzással zárult. A résztvevők ezt követően közösen sétáltak át a Sarlós Boldogasszony Székesegyház északi oldalán elhelyezett emléktáblához. Itt dr. Székely János szombathelyi megyéspüspök mondott emlékező imát.
Dr. Székely János megyéspüspök
(Fotók: Nagy Jácint)
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.