Szombathelyen nincs tartósan betöltetlen háziorvosi praxis
Mint az az előterjesztésből is kiderült, az egészségügyi alapellátás biztosítása területén országos szintű probléma a betöltetlen háziorvosi és fogorvosi praxisok magas és egyre növekvő száma. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő honlapján elérhető adatok szerint 2020. januárjában 469 háziorvosi és 256 alapellátó fogorvosi praxis állt üresen. Szombathelyen 2020 elején – hasonlóan számos budapesti kerülethez és az ország más településeihez - megoldásra váró problémát jelentett 3, tartósan betöltetlen házi gyermekorvosi körzet, valamint a 2020. február 1. napján megüresedett további 1 gyermekorvosi körzet. Szintén az országos helyzetnek megfelelően Szombathely város esetében is megfigyelhető a háziorvosok magas átlagéletkora, amely tény szintén kihívások elé állította a várost a háziorvosi ellátás folyamatosságának biztosítása tekintetében.
A háziorvosi és fogorvosi körzetek betöltésével, működésével kapcsolatosan jelentkező rendszer szintű problémák megoldása érdekében önkormányzati beavatkozás volt szükséges. Annak érdekében, hogy városban csökkenjen a betöltetlen háziorvosi és fogorvosi praxisok száma, Szombathelyeb bevezették a Háziorvosi Életpálya Modell rendszerét 2020 márciusától.
A Szombathelyi Háziorvosi Életpálya Modell 3 pillére:
1. A tartósan, legalább 6 hónapja üres praxisok betöltésének ösztönzése
A tartósan, legalább 6 hónapja üresen álló praxisok betöltésének ösztönzésére 10 millió forint szabad felhasználású, vissza nem térítendő támogatás biztosítása.
2. A praxis megtartását célzó önkormányzati támogatás bevezetése
A praxis megtartását célzó önkormányzati támogatás biztosítása a szombathelyi praxisban eltöltött évek (15-40 év) száma alapján 1-6 millió forint összegben sávos rendszerben történő jutalmazás.
3. A praxis átadását ösztönző önkormányzati intézkedések bevezetése
A praxis átadását ösztönző önkormányzati intézkedésként a 70-75 év közötti háziorvosok/fogorvosok részére 4 millió forint összegű támogatás biztosítása.
A támogatási rendszer bevezetéseként 2020. évben a már legalább 20 éve szombathelyi praxist betöltő háziorvosok számára (21 fő) egységesen 500.000 forint egyszeri támogatás fizettek ki, valamint két, 40 évet meghaladóan praktizáló szombathelyi háziorvos részére további 500.000 ezer forintot.
A Háziorvosi Életpálya Modellhez a 2020. március 1-i bevezetése óta összesen 55 orvos csatlakozott.
A Modell bevezetésének köszönhetően 2020., 2021. és 2022. évben évente 2 fő (összesen 6 fő), 2023. évben pedig 3 fő háziorvos csatlakozott a Modell 1-es pilléréhez, tartósan betöltetlen praxis működtetési jogának megszerzése céljából.
A Modell 2. pillére alapján 2020. évben 4 fő részére összesen 18 millió forint, 2021. évben 12 fő részére összesen 37 millió forint, 2022. évben 4 fő részérére összesen 14 millió forint, 2023. évben 3 fő részére összesen 7 millió forint, mindösszesen 76 millió forint jutalom került kifizetésre.
A Modell 3. pillére értelmében 2020. évben 1 fő részére 4 millió forint, 2021. évben szintén 1 fő részére 4 millió forint, mindösszesen 8 millió forint került biztosításra, a praxis átadását ösztönző támogatásként.
A Modell alapján az alábbi összegeket fizették ki: |
---|
2020. évben: 58 M Ft |
2021. évben: 61 M Ft |
2022. évben: 34 M Ft |
2023. évben: 37 M Ft |
Mindösszesen: 190 M Ft |
Az egészségügyi alapellátás biztosítása területén országos szintű probléma a betöltetlen háziorvosi és fogorvosi praxisok magas és egyre növekvő száma. A Gazdaságkutató Zrt. honlapján elérhető adatok szerint 2023. augusztus 1-i adatok szerint 659 tartósan (6 hónapnál hosszabb ideje) betöltetlen háziorvosi praxis volt Magyarországon összesen 517 településen/kerületben. Ebből 182 felnőtt, 153 gyermek, illetve 324 vegyes praxis volt. A Háziorvosi Életpálya Modell bevezetésének köszönhetően Szombathelyen jelenleg nincs tartósan betöltetlen felnőtt háziorvosi és házi gyermekorvosi praxis, áll az előterjesztésben.
A közgyűlésnek javasolták a Háziorvosi Életpálya Modell további fenntartását.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.